Polise zarar gelmez

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.50

7.66

$

6.75

A- A A+

Polise zarar gelmez

366 Krizini bir süreliğine öteledik ya, şimdi yeni bir kriz lazım diyecekken Polis Genel Müdürlüğü krizi baş gösterdi. Bir anlamda iki kriz bir birinin üzerine bindir diyebiliriz.

Cumhurbaşkanı ve hükümetin Küçük ortağı Demokrat Parti Ulusal Güçler, Polis Genel Müdürlüğü görevine şimdilerde görevi vekaleten yürüten Pervin Gürler'e verilmesini istiyor.

Hükümetin Büyük ortağı ise Şenay Kebapçı ismini bir kez daha Cumhurbaşkanı'na sunmak üzere hazırlık yapıyor.

Belki de sunulmuştur bile çünkü Başbakan Özkan Yorgancıoğlu Perşembe akşamı gerekli hazırlığın yapıldığını ve bir kez daha aynı ismin Cumhurbaşkanlığı'na sunulacağını söyledi canlı yayında.

Cumhurbaşkanlığı'na yakın kaynaklardan elde ettiğim bilgilere göre ise Cumhurbaşkanı bu konuda ısrarlı ve Pervin Gürler ismi üzerinde duruyor.

Hele hele iş bu noktaya geldikten sonra Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun geri adım atacağını düşünenlerden değilim. Ayrıca bu atama yasa gibi değil. Yasaları Cumhurbaşkanı'nın bir kez meclise geri gönderme hakkı var. İkincisinde ya imzalar ya da Anayasa mahkemesine gönderir.

Bu atama konusunda Başbakan bin kere bile aynı ismi gönderse Cumhurbaşkanı bin kez veto edebilir. Üstüne üstlük hükümetin küçük ortağı da Şenay Kebapçı ismi konusunda "ortağının ona danışmadığı ve yok saydığı" şeklinde ifade ettiği gerekçesiyle bu işe karşı halbuki Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile aynı kulvarfda yürüdüğü artık bilinen bir şey olan DP'nin, bu atamaya karşı çıkışında Eroğlu'nun tavrının etkisinin übüyk olduğunu tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok.

Yazının başında bu işi bir kriz olarak nitelemiştik ama aslında değil. Polis Genel Müdürlüğü makamı şu anda dolu. Vekaleten de olsa son derece tecrbüleli bir Polis Müdürü işi yürütüyor. CTP'ye yakın medyanın Pervin Gürler'i karalama operasyonlarına bakmayın. Bu iş yürüyor. Dolayısıyla iş uzarsa teşkilatın zarar görmesi ya da asayişin noksan kalması diye bir durum yok.

Zarar gören bir Polis Genel Müdürünü bile atamayan ve bunu bir siyasi çekişme haline getiren Devlet erkanı olur sadece.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.