Sahi bizim slotlar ne oldu?

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.81

A- A A+

Sahi bizim slotlar ne oldu?

Nostalji gibi gelse de Kıbrıs Türk Havayolları Pazartesi ve Cumartesi günleri düzenli olarak Londra'nın Heathrow Havaalanına uçardı. Sair günler ise Stansted.

Bu slotların son derece değerli olduğundan bahsedildi hep ama bilinen bir örnek olmadığı için kimse de doğru düzgün bu konuyu gündeme getirmedi.

Şimdi örnek var. Güney Kıbrıs'ın Milli Havayolu Kıbrıs Havayolları Heathrow'daki slotlarından birini satmak üzere Katar Havayolları ile masaya oturdu.

Önceki gün son dakikada farklı bir konuda çıktığı belirtilen bir pürüz nedeniyle gerçekleşemeyen satış için Cyprus Airways ile Katar Airways arasında yapılan pazarlıkta mutabakata varılan rakam 20 Milyon Euro idi.

Yani bizim parayla yaklaşık 60 Milyon TL.

Kıbrıs Türk Havayolları'nın Londra'nın en önemli havalimanı sayılan Heathrow Havalimanı'na Pazartesi ve Cumartesi olmak üzere iki adet slotu vardı. Üç aşağı beş yukarı 20'şer Milyon Euro'dan 40 Milyon Euro. O da bizim parayla 120 Milyon TL.

Kıbrıs Türk Havayolları çalışanlarının tazminatları için ödenmesi gereken ancak aylardır kamuoyunu meşgul eden rakamlarla kıyaslandığında devasa.

Peki bu Heathrow Slotlarına ne oldu? Şimdilerde o gün ve saatlerde Türk Havayolları'nın uçakları İstanbul'dan getirdikleri yolcuları indirip bindiriyor. Onu biliyoruz. Peki Kıbrıs Türk Havayolları tasfiye edilirken, Türk Havayolları'ndan devrettikleri bu slotlarla ile herhangi bir şey talep edildi mi? Rayiç 40 Milyon Euro imiş meğer. Yoksa bunlar bedavaya mı gitti.

KTHY tasfiye edilirken, Mukayyit ya da diğer ünvanı ile Tasfiye Memuru ne yapıyordu? 2010 yılında görevde olan Ulaştırma Bakanı, KTHY'nin Yöneticileri ne yaptı? Hala haklarımız baki mi, yoksa slotlarımızın üstüne soğuk su mu içmek durumundayız? Yoksa haklarımız birleri tarafından alınıp iç mi edildi? Bunların artık kamuoyunun bilgisine getirilmesi gerekmez mi?

Hazır bugünlerde Heathrow slotları zor surumdaki havayolları şirketleri tarafında 20 Milyon Euro tanesi satılmaya başlanmışken.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.