Döviz üzerine birkaç lakırdı

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Döviz üzerine birkaç lakırdı

Şaka maka ne olacak bu dövizin hali. Yüzde 30 herkesin cebindeki parası eridi, aynı oranda borcu büyüdü.

Hadi biz yurttaş olarak idare ederiz. Daha az yer, daha az giyinir, daha az gezeriz, daha az eğleniriz. İte kaka bu deveyi güderiz. Peki devlet ne yapacak?

Türk Lirası hesaplanan bir bütçe var.

Türk lirası değer kaybedince, her şeyi döviz cinsinden olan ülkemizde bütçe de yüzde 30 oranında erimiş olmuyor mu?

Peki bu durum 12'ye bölünüp ona göre harcamaları yapılan bir Kamu Maliyesini ya her ayın sonuna doğru, ya da yılın sonunda sıkıntıya sokmaz mı? Türkiye de vaziyet farklı, ithalatı kadar değilse bile ona yakın bir ihracat yapıyor. Dolayısıyla gelirin hatırı sayılır kısmı da döviz cinsinden. Onlarca Milyon turist ağırlayacak olan Türkiye, Türk Lirası'nın döviz karşısında değer kaybetmesi ile aranılan turizm destinasyonları arasına girdi. Alın size biraz daha döviz girdisi.

Peki bu garip ülkede ne olacak. Turist sınırlı. İhracat ithalatın yüzde %5'i değil.

Yani KKTC'nin başı ciddi dertte.

Bilimsel Araştırma Akademisi Başkanı Mustafa Ertanın hükümete bir dizi somut tedbir önerdi .Bugün gazetemizde ayrıntıları var.

Ertanın'nın acil tedbir önerileri arasında zarın ölçülmesi ve TL'den doğan zararın yine Türkiye'den temin edilmesi yoluna gidilmesi. Bir diğer tedbir ise devletin tasarruf yapması ve geçici personel, hizmet alımları, araç alımı ve kullanımı ve yurt dışı ziyaretlerin kısıtlanması konularını ciddiyetle düşünmesi.

Ertanın Hoca'nın bir diğer düşüncesi ise Döviz kazanımlarını çeşitlendirilmesi ve üretimin arttırılarak ithalattaki bağımlılığın düşürülmesi şeklinde ancak bu biraz daha uzun vadeli bir yaklaşım sanki ama bizi Türkiye'den bu döviz krizi bağlamında ayıran en önemli nokta da bu. Türkiye'nin ihracat ve turizm gelirleri en azından bize göre daha bir dengede.

Mustafa Ertanın Hoca, ayıca zurnaın zırt dediği ve hükümetleri yerinden eden ciddi irade ve cesaret isteyen tedbirleri önerdi. "Kamuda ve özelde vergiler, harçlar, ayarlanmalı: Emekli maaşları dâhil yüksek ve çift maaşlılar başta olmak üzere kamu görevlilerinin tüm gelirleri vergilendirilmeli." Diyor Ertanın.

Sevgili hocam kimde var bu irade ya da siyasi bedel ödeme gözkaralığı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.