UBP-DP anlaştı gibi, ortak adayların çoğu da belli

loading
27 Eylül, Pazar
£

9.77

8.92

$

7.66

A- A A+

UBP-DP anlaştı gibi, ortak adayların çoğu da belli

Nihayet Ulusal Birlik Partisi ile Demokrat Parti Ulusal Güçler de akıllar başa geldi yada getirildi ve kuvvetle muhtemel, yerel seçimlerde bir işbirliği çıkacak. UBP ve DP'nin Merkez Yönetim Kurulları bu meyilde birer karar üretip, işi Şubat ayının son haftasına havale ettiler.

Hüseyin Özgürgün ile Serdar Denktaş arasında herhangi bir kaprissel veya şekilsel pürüz çıkmazsa Haziran ayında yapılacak yerel seçimlerde bir UBP-DP işbirliği muhtemeldir.

Hatta bana gelen bilgilere göre iki parti birçok Belediye Başkan adayında da ön mutabakat sağlamış durumdalar.

Örneğin Güzelyurt'un UBP'li belediye Başkan adayı Mahmut Özçınar bu işbirliğinin ortak adaylarından. Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy aynı şekilde ortak aday. Dip Karpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci yine iki tarafında ön mutabakat yaptığı ortak aday. Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu, Alsancak Belediye Başkanı Yücel Atakara, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçam, Yeni Erenköy Belediye Başkanı Özay Öykün ve Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu DP ile UBP'nin destekleyeceği ortak adaylar. Geçitkale'de Olsan Oran'ın ortak aday olarak seçimlere DP ile UBP adına yarışması beklenirken, Akdoğan'da Adem Ademgil ve Mehmetçik'te Beyazıt Adalıer DP-UG ve UBP'nin birlikte aday göstereceği adaylar listesinde.

Gelelim şu anda CTP'nin elinde bulunan ve UBP-DP-UG İttifakının almaya çalışacağı belediyelere.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli henüz net bir şekilde aday olup olmayacağı ile ilgili kararını duyurmazken, UBP-DP'nin ortak adayın büyük bir ihtimalle Olgun Amacaoğlu olabileceği üzerinde duruluyor. Gönyeli'deki ortak adaylık konusunda Mustafa Arabacıoğlu'nun tavrının belirleyici olabileceği ifade edilirken, Amcaoğlu konusunda bir ön mutabakatın sağlandığı belirtiliyor.

Gazi Mağusa'da Oktay Kayalp'ın karşısına iki partinin İsmail Arter'i ortak aday göstermek konusunda yoğunlaştığı konuşuluyor.

DP ile UBP'nin Girne'de Girne Akçiçek Hastanesi Başhekimi Dr. Salih Beyoğlu üzerinde durduğu belirtilirken, Yeniboğaziçi, İnönü, Akıncılar, Alayköy, Değirmenlik gibi CTP-BG'nin elindeki diğer belediyelere ise UBP ya da DP kökenli olduğuna bakmaksızın kazanabilecek ortak aday belirleme çalışmalarının hızla devam ettiği öğrenildi.

UBP ve DP-UG'nin kuvvetle muhtemel yapacağı yerel seçim ittifakında pazarlıkların en çetin geçeceği belediyenin Lefkoşa Türk Belediyesi olacağı kesin gibi. UBP'de Hasan Sertoğlu, Deniz Dana ve Sadık Gardiyanoğlu isimleri konuşulurken, DP-UG ise tek isim olan Rauf Denktaş ismi ön planda. Bu çetin pazarlık sonunda hangi taraf kendi gönlünde yatan aslanı sahaya sürecek şimdilik bilinmez ama ittifakın oluşumunda en kritik görüşmelerin amiral gemisi Lefkoşa etrafında döneceği muhakkak.

Bir de UBP ile DP'nin hiçbir şekilde şu ana kadar ortak aday çıkarma konusunda uzlaşmayı bir kenara bırakın yakınlaşamadığı belediyeler var. İttifakın bozulmasına neden olacağını düşünmediğim ama iki tarafı de gerecek belediyeler var.

Bunların ilki ve en önemlisi İskele Belediyesi. Mevcut Belediye Başkanı Halil Orun yakın çevresine aday gösterilmezsem bağımsız aday olurum dediği bir ortamda UBP'den aday gösterilmeme ihtimalinin olduğunu anlıyoruz. Diğer taraftan Demokrat Parti Ulusal Güçler kanadının gelir dönüş yapan Milletvekili Hüseyin Avkıran Alanlı bileniyor. Bu da iki parti arasında çetin pazarlıkların geçeceği belediyelerden.

Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer yeniden aday olup 7'nci dönemini talep edip etmeyeceği henüz netleşmezken, Demokrat Parti Ulusal Güçler'in ağır topu ve Güzelyurt İlçe Başkanı Türkay Tokel'in Zafer konusunda ciddi şerhi olduğu belirtiliyor. Aynı şekilde Büyükkonuk, Vadili ve Paşaköy belediyelerinde bir netlik şu an için yok.

Ama yine öğrendiğim kadsrıyla herşeyönümüzeeki hafta içerisinde netleşecek.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.