Vicdanen reddediyorum...

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Vicdanen reddediyorum...

Murat Kanatlı'nın vicdani ret davasını çok yakından izlemedim. Yüzeysel olarak takip ettim süreç içerisinde.

Ama önüme konan fotoğrafa baktığımda Haber Merkezi'ndeki arkadaşların brifi ile daha derinlemesine bilgilendirilmek istedim.

Kanatlı Askerliğini yaptığı halde seferberlik ile ilgili vicdani retçi olma isteğini ortaya koyarak seferberliğe gitmedi.

Bir siyasi görüşü bir mücadele halinde getirdi. Büyük saygı duymakla birlikte anayasa Mahkemesi'ndeki karardan da haberdarım. Tufan Erhürman'ın mecliste bu konuyla ilgili söylediklerini de biliyorum.

İşin özü vicdani reddin, özellikle seferberlik anlamında ülkemizde yasal bir sorunu var.

Öncel Polili'nin açıklaması bir yana aslında Askeri Mahkeme Murat Kanatlı'ya seferberliğe gitmediği için para cezası kesti. Askeri Mahkeme Vicdani Ret konusunu görüşmedi bile. Vicdani Ret kısmı Murat Kanatlı'nın seferberliğe gitmeme neden i olarak mahkemeye sunduğu gerekçedir.

Para cezasını da ödemeyi reddeden Kanatlı, 10 gün hapse mahkum edildi.

Buraya kadar bende anlaşılmayan bir şey yok.

Anlamadığım ve çok üzüldüğüm mesele şudur.

Murat Kanatlı'ya adi suçlu muamelesi yapar gibi kollarına kelepçe takıp, cezaevinin kafesli aracına bindirmek neyin nesidir?

Polis bu noktada "prosedür budur. Hapse mahkum edilen birisinin ellerine kelepçe takılır ve cezaevine o kafesli araçla götürülür" diyecek.

Diyecek ama ne ben ne de kamuoyu bu konuda tatmin olmayacak.

Murat Kanatlı'yı pekala bir polis arabasına bindirir, Merkezi Cezaevine götürebilirlerdi. Ellerine kelepçe vurmanın da gereksizliğini söylemeye bile gerek yok.

Kanatlı zaten bilerek ve isteyerek cezaevine gidiyordu. Bu olayı protesto etmek, mücadelesine devam etmek için bu yolu seçiyordu. Ona adam öldürmüş, ya da uyuşturucu ile yakalanmış muamelesi yapmanın ne alemi vardı? Kaçacak mıydı Murat Kanatlı? Kesinlikle hayır.

Peki, Kanatlı 500 TL ödemeyi kabul etmiş olsa ve yanında o sırada yeterli para bulunmasa yine kelepçeleyip götürülecek miydi? Bu kafayla evet.

Demem o ki, görüntüyü sevmedim. Vicdani ret konusunda Kanatlı ile aynı görüşlere sahip olmamakla birlikte, onun mücadelesine saygı duyan birisi olarak ona reva görülen bu muameleyi şiddetle kınadığımı belirtmek isterim.

Polisin ona kelepçe takıp adi suçlu gibi cezaevine kafesli bir araçta götürmesini vicdanen reddediyorum.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.