Sol bir damla daha eridi: Tony Benn öldü

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

A- A A+

Sol bir damla daha eridi: Tony Benn öldü

İngiliz solu bir devini kaybetti. Yeri dolar mı? Bence hayır.

Tony Benn, İngiliz İşçi Partisi ve İngiliz sol görüşünün en önemli ve etkin ismi idi.

Son 10 yılını "Savaşı Durdur Koalisyonu"nun başında geçirdi.

Onu canlı olarak Londra'da Irak Savaşı'na karşı çıkan 1 Milyon kişi arasında yürüdüğüm savaşa hayır yürüyüşü ve mitinginde görmüştüm. Kendi partisinin iktidarını bu o kadar sert bir şekilde eleştiren birisinin olabileceğini tahmin etmezdim o dönemdeki gençliğimle.

Tony Benn bir İngiliz solcunun bekleyebileceği her türlü mücadeleyi verdi. İngiliz solu geleneksel olarak Monarşi'nin kaldırılması taraftarıdır. Tony Benn kimsenin söylemeye bile cesaret edemeyeceği şey olan Kraliçe'nin portresini pullardan kaldırma girişimi oldu. Başarısız oldu ancak girişim girişimdi.

Diğer taraftan babası İngiliz Lordlar Karaması üyesi olan Tony Benn, babadan oğula geçen bu ünvanların kaldırılması için mücadele etmiş ve milletvekilliğinden çekildikten sonra Lordlar Kamarasının doğal üyesi olabilecekken bu hakkından feragat etmesi onu efsaneler listesinin başına yerleştirmeye yetti de arttı.

Ülkemiz solu ile kıyaslamak Tony Benn'in kemiklerini sızlatacak olsa da yapmadan edemeyeceğim. Tony Benn bizim solculardan farklı olarak İngiliz siyasetinde "Bakanlık koltuğuna oturduktan sonra da sola geçen politikacı" olarak nitelendirildi. Bizdeki solcu arkadaşların koltuklarda ne yaptıklarını anlatamaya gerek yok sanırım.

Liderlik yapmadığı, Başbakan olmadığı için birçok kişinin adını belki de duymadığı Tony Benn, aslında Nelson Mandela gibi, Fidel Castro gibi, ya da Chavez gibi önemli bir liderdi.

Sıkı bir Marksist olan Tony Benn'in ünlü sözü, "Hazreti Isa'nın adına yapılanlardan dolayı onu sorumlu tutamayacağımız gibi, Marks adına yapılan şeylerden dolayı Karl Marks'ı sorumlu tutmayız" aslında ideolojilerin ne kadar çarptırıldığını ve ideoloji adına nelerin yapıldığını anlatır.

Tony Benn'de gitti yerine biri de yok. Sol böyle böyle eriyor işte.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.