Kendimi tebrik ederim, kahretsin ki haklı çıktım...

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.51

7.66

$

6.76

A- A A+

Kendimi tebrik ederim, kahretsin ki haklı çıktım...

Seçim bitti, geriye kaldı enkazı.

Kimlerin ne oranla kazanacağını tahmin edemedim ancak bu seçimin ciddi sürprizlere gebe olduğu kehanetine vardım.

Bundan dolayı da kendimi tebrik ederim.

Bir iki gün önce bu seçimin "Kinder Sürpriz Yumurta" gibi bir seçim olacağını ve birçok sürprize gebe olduğunu ifade etmiştim. "ben size söylemiştim" demek hiç hoşuma gitmiyor ama neticede bende bir ölümlüyüm ve halkı çıkmak benim de egomu patlatıyor.

Sürprizlerin matruşka gibi birbirlerinin içe geçmiş, açıldıkça daha da sürprizlerin ortaya çıkacağını yazmıştım. Kahretsin ki yine haklı çıktım.

Baksanıza sürprizlere.

CTP Lefkoşa, Girne ve Mağusa'yı kaybetti. Üstüne üstlük Lefkoşa'yı, yerel seçimlerde ittifak yapalım diye kapısını çalan ancak küçük gördüğü için kapıdan geri çevrilen TDP'ye kaybetti. Bundan büyük sürpriz mi istersiniz?

"O koltuklardan emekli olacaklar" diye nitelendirilen ve "yıldızlı belediyeler" fikrine ilham olan "Oktay Kayalp ile Sümer Aygın'ın Mağusa ve Girne'yi, UBP ile DP destekli bağımsız adaylara kaybetmesi de bana göre sürpriz. Hadi biri neyse ikisini de mi kaybedecekti.

İskele'de sürpriz. "Halil Orun devrilmez" dediler. Vallahi devrildi. Hem de Orun ile Alanlı gibi iki dev arasından sıyrılan Bağımsız aday Hasan Sadıkoğlu tarafından. Lefke'de 24 yıllık Mehmet Zafer dönemi de sona erdi.

Sonuçta CTP elindeki büyük belediyeleri bozdurup, bir sürü küçük küçük belediyecilik sahibi oldu. İskele'de ilk kez varlık gösterip bir anlamda taşraya çekilmiş oldu. Genç bağımsız Fırat Ataser ise yılların Yücel Atakara'sını devrildi CTP'nin Cezar Ekinci'sine ise hiç geçit vermedi.

Demokrat Parti ise portföyünden iki belediye eksiltmesine rağmen mutsuz değil, çünkü Mağusa artık DP'nin. Serdar Denktaş'a göre "Mağusa her şeye değer".

Gelelim asıl sürprize.

Anayasa referandumuna.

Meclis'te ülkenin neredeyse tümünü temsil ettiğini iddia eden ve öyle de olması gereken Milletvekillerinin tümümün kabul oyu verip halkın onayına sundukları anayasa değişikliğini halk reddetti.

Hem de ezici bir çoğunlukla.

Bu noktada bu meclisin oybirliği ile kabul ettiği bir şeyi, temsil ettiğini iddia ettiği halkı reddederse, bundan sonra alacağı ve halkoyuna ihtiyaç olmayan kararlar da sorgulanır hale geldi şu an itibarıyla.

Bu Meclis bu halkı temsil ediyor mu etmiyor mu?

Referanduma hayır oyu çıkmasına içerlenen Başbakan 34 vekil ile temsiliyet istedi halktan.

Yoksa bir de meclisin yenilenmesi seçimi mi çıkacak bu Kinder seçimden?

Şimdi bunu yazdım diye yarın öbürgün birileri erken seçim falan derse kendimi affetmen bakın. Bu konuda haklı çıkmak istemiyorum. Bir yılda bir seçim yeter...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.