Yeniden seçilmenizi zorlaştıracak ama...

loading
27 Eylül, Pazar
£

9.77

8.92

$

7.66

A- A A+

Yeniden seçilmenizi zorlaştıracak ama...

28 Temmuz seçimleri çok eski bir tarihte yapılmadı.

Tam tarih vermek gerekirse, 28 Temmuz 2013. Yani tam 15 ay önce.

Seçim meydanlarını hatırlayalım. Söylemleri birer birer kafamızdan geçirelim. El broşürleri, manifestoları, seçim bildirgelerini gözümün önüne getirelim.

İrili ufaklı tüm partilerin en önde gelen vaatleri arasında Siyasi Partiler Yasası ile Seçim ve Halkoylaması Yasası vardı.

Hatta tüm partiler aynı şeyi vadediyor diye de içimizden geçirmiş, "İlk kez seçim meydanlarında tek bir icraat konusunda aynı telden çalan partiler olduğuna göre en azından iktidara kim gelirse gelsin, bu iki önemli yasa elden geçecek ve demokrasinin ile siyasetin önü açılacak" demiştik.

Aradan 15 ay geçti aciliyeti tartışmalı yasalar geçti. Geçtiğimiz hükümet dönemine oranla daha fazla yasa çıkarması ile övünen parlamento yönetimi ile hükümet başkanı, Seçim ve Halkoylaması Yasası'ndan bahsetmedi.

Seçim ve Halkoylaması Yasası'nın değişmesinin temelinde dar bölge seçim sisteminden tek bölge seçim sistemine geçilmesi ile ilgilidir.

Dar bölgeden bin 500 oyla falan seçilen Milletvekilinin seçilme sistemini bozacağından mevcut vekiller pek de sıcak bakmıyor.

Bakmadıkları için ise sanki böyle bir vaatleri yokmuş gibi davranabiliyorlar.

Haklılar tabi, kim bir daha meclise girme ihtimalini azalacak bir düzenlemeye evet der?

Toplumsal değil de bireysel düşünmeye alışmış çoğu vekillerimiz, bakan olduklarında da ülke bakanı değil, böğle bakanı olmayı tercih edip, kendi seçilme sistemlerini güçlendirdikleri için böyle bir düzenlemeyi gündeme dahi getirmiyorlar.

Komiteye falan gitse de orda takılsa anların. Yok öyle bir şey de yok.

Tüm partiler bunu vadettikleri halde bunun için kıllarını kıpırdatmış değiller. Birileri çıkıp bunun hesabını sormadığı sürece, yazdıkları seçim bildirgesindeki vaatlerinin hesabını birleri sormadıkça kıllarını kıpırdatmayacaklarından emin olabilirsiniz.

Ben buradan başlıyorum.

Seçim ve Halkoylaması Yasası'nın bir an önce gündeme gelmesi için çağrı yapıyorum.

Anayasa'da çuvallayan, seçim sathı mahallinde verdikleri sözleri unutanlarla dolu olan ve halkın menfaatine değil, bireysel ve zümre menfaatlerinin peşinde koşan, önceki seçimde aldıkları görevleri değil, bir sonraki seçimde koltuklarını koruyup koruyamayacaklarının gailesini çeken insanlarla dolu bir Meclis istemiyorum.

Yeniden seçilmenizi zorlaştırsa bile, bu seçim halkoylaması yasasını değiştirip tek seçim bölgesine geçilmeli.

Hem de önümüzdeki Genel seçimlerden önce.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.