Şimdilik tek anket bu, o da Eroğlu diyor!

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.58

$

6.81

A- A A+

Şimdilik tek anket bu, o da Eroğlu diyor!

Eğer Girne Amerikan Universitesi'nin anketi şu anki nabzı gösteriyorsa ve bu önümüzdeki 75 -80 gün içinde çok farklı bir yöne gitmez ve dramatik bir değişiklik olmazsa, Derviş Eroğlu birinci turda Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmayı dahi zorlayabilir gibi görünüyor.

Şimdi bir siyasi ankete bir üniversite adını koyuyor ve bunu basın toplantısı ile duyurup CEO'su ve yöneticileri orada bulunuyorsa, anketine güvendiğini bir işareti olarak görürüm.

Anketin metodolojisi ile ilgili endişem de yok çünkü, bu gibi araştırmaları normalde zaten üniversiteler yapar ve nasıl yapılacağını da bilirler. Akademik istatistikçileri, hayatlarını araştırma yaparak kazanan onlarca insanın bulunduğu kurumlardan bahsediyoruz şaka değil.

Dolayısıyla anketin güvenilirliği ile ilgili bir sıkıntım yok. Hatta şu ana kadar açıklanan en güvenilir hatta tek güvenilir anket diyebilirim.

Bunu ben söylemiyorum sadece bunu örneğin CTP'nin önde gelenleri de söylüyor sosyal medya üzerinden.

Anketin sonuçlarına bakıldığı zaman kararsızlar ve sandığa gitmeyeceklerin adaylara dağıtılmış hali tablosunun oranları Derviş Eroğlu'nu %46 olarak gösteriyor. Daha kampanya başlamadan ve daha herhangi bir ciddi çalışma yapılmadan.

Seçim ve propaganda işlerinde tecrübesi olan, birçok seçimde sabahlara kadar çalışmış, kampanyaların mutfağında bulunmuş birisi olarak bir seçim kampanyasının adaya yüzde 5 civarı bir etkisi olacağını bilenlerdenim.

Ankete göre Eroğlu'nun birinci turda seçimi kazanması için ihtiyacı olan rakam da bu zaten.

Ama olaya o kadar basit bakmadan rakiplerinin rakamlarına bakalım.

Sibel Siber'in, GAE'nin anketine göre oyu % 30. Mustafa Akıncı'nın ise %17.

Yani, anketin şu anki nabzı gösterdiğini varsaymamız halinde, ikinci ve üçüncü sırayı paylaşan adayların kazanmak için ihtiyaç duydukları oy oranları birinin %21 diğerinin ise %34.

"Bu seçimin bir galibi mutlaka olacak" prensibinden hareketle ve ihtimaller hesabı yaparak "Seçimi ilk turdan kazanmak için yüzde 5 oya ihtiyaç olan adayın mı kazanma ihtimali mi daha yüksek yoksa, %21 veya %34 oranında oya ihtiyacı olanların mı?" Sorusunu sormak lazım.

Anketlerle ilgili bir söylem daha var ki bana göre komik.

Ankete katılanların anketörlere korkularından aslında gönüllerinden geçen değil de popüler bir adayı destekleyeceklerini söyledikleri iddiası dolaştırılıyor ve sessiz çoğunluk diye bir kavram yaratılmaya çalışılıyor. Umutları yüksek tutmak için yapılan bu çabaları anlarım ama bu ülke bir UBP Kurultayı gördü. Eroğlu'ndan birilerinin çekinmeden dilediğini sokaklara televizyonda ve sosyal medyada söylediğini gördü. Aynı şekilde Özkancılar, Asımcılar, bıyıklılar bıyıksızlar bölünmesini ve birileri için usturuplu da olsa aleyhte söylenenleri gördü bu ülke. Yani dün gördüğümüz anket tamam.

Ankette bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz sorusuna CTP-BG diye yanıt veren insanların oranı %29. Bu insanların %17'sinin yüzde 17'sinin Eroğlu'na oy vereceğini ifade etmesini önemli bulurken, CTP'ye oy vereceğim diyenlerin sadece yüzde 50'sinin Sibel Siber'i seçeceğini söylemesi daha da ilginç.

Bence uzatmaya gerek de yok, daha bir sürü argüman da çıkabilir bu anketten ancak bütün işaretler Derviş Eroğlu'nu gösteriyor.

Şimdilik tek doğru düzgün anket de bu...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.