Esas olan emektir, cinsiyeti değil

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Esas olan emektir, cinsiyeti değil

Bugün Dünya Emekçi Kadınlar günü.

Emekleri ile hayat mücadelesi veren, çalışıp didinen, artık günümüzde gerek ailelerini gerekse de sevdiklerini ihmal etmek durumunda kalan, hemen her kadın gibi taklit olmayan bir Louis Vuitton çanta hayalini kuran ancak bunu bir türlü almayı, çocuklarını ihtiyaçları, onların daha iyi geleceğe sahip olması çabaları içerisinde, öncelikleri arasına sokamayan, emeği, aklı, çalışkanlığı ve becerileri ile bir yere gelen ya da gelme çabası içerisinde olan kadınların günüdür.

Bugün kuvvetle muhtemel bazı kadın örgütleri ya da bireysel kadınlar, bir araya gelecek, Emekçi Kadınlar Günü'nün "Emekçi" kısmını uygun bir şekilde ihmal edip çay partilerine davetlere katılacaklar. Kollarına gerçek emekçi bir kadının bir aylık maaşından fazla bir paraya alınan çantayı, gözlerine ise yine bir maaş tutarındaki güneş gözlüğü takacak ve yine kuvvetle muhtemel emekçi kadınların kendilerine hizmet ettiği bir restoran ya da mekanda kutlama yapacak.

Yine kuvvetle muhtemel gazeteci emekçisi kadınlar bu etkinlikleri izleyip haberleştirmek durumunda kalacak .

Bir yerde bir yanlış yapılıyor ama... anlayacağız.

Aslında tavır gösterip, Kıbrıs Postası haber merkezinden hiçbir kadın emekçiyi bu tür etkinliklere göndermemek, hatta onlar bugün izin vermek lazımdı belki ama bir baktım, koskoca gazete kadın basın emekçilerine izin verdiğimiz anda boşalacak.

Canan, Filiz, Eniz, Meryem, Elif, Firuzan, Funda, Beran, Deniz, Pelin, Övgü, Hatice, Tuğçe ve Rengin'e izin verirsek, sudan çıkmış balık gibi kalan üç beş tane adamdan ibaret oluruz ve gazete ile siteleri hayatta yürütemeyiz.

Bir bakıyorum da feminist hareketlerin ortaya koyduğu Meclis'te kota meselesini biz fazlasıyla doldurmuş hatta aşmışız.

Ama onlar gibi sırf kadın oldukları için olmadı tercihimiz.

İşlerini layıkıyla yaptıkları için onları istihdam ettik ve birlikte çalışıyoruz. Erkek ya da kadın olduklarına hiç bakmadık.

Habere gönderirken de hiç "bu haber kadına daha uygun, ya da bu haber "erkek işidir" ayırımı da yapmadık yapmıyoruz.

Herkes kendi bileğinin ve aklının gücü ile işini yapıyor.

Kadın ya da erkek diye bakmıyoruz.

.herkes öyle baksa zaten sorun olmaz.

Az önce saydığım mesai arkadaşlarımın ve yukarıda tarif ettiğim emekçi kadınların bu günün kutlarım.

Hatta hazır kutlamalara başlamışken, kadın erkek ayrımı yapmayan birisi olarak tüm emekçileri kutlarım.

Çünkü esas olan emektir cinsiyeti değil.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.