Zannederim Hartucu aldık fıstıkları verdik...

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Zannederim Hartucu aldık fıstıkları verdik...

Kıbrıs sorunu ile ilgili iyimser havaya dinamit atmak istemem ama zannedersem bu mayın haritası işinde boş hartucu alıp fıstıkları verdik.

Güven Yaratıcı önlemler ya da iyi niyet jesti ne derseniz deyin, bunların karşılıklı olması gerektiği ile ilgili bir prensip var diplomaside.

Mütekabiliyet esası denir ki benim hiçbir zaman dilim dönüp de söyleyemediğim kelimeler listesindedir.

Bu mayın haritası işinde galiba biraz yanıldık ya da yanıltıldık.

Birkaç gündür Kıbrıs postası olarak yayın yapıyoruz.

Bilebilecek tüm kaynaklarımıza soruyoruz.

Sordukça da yeni bilgiler geliyor ve fıstık verirken yerine badem ya da ceviz almak varken sanki boş hartuç elimize tutuşturulmuş gibi görünüyor.

Öğrendiğim kadarıyla 1974 yılının Eylül ayında Türkiye Özel Mayın Arama Taburu buralara gelmiş ve Birinci Harekat ile İkinci Harekat arasında yaşanan o ateş kes sırasında belirlenen sınırlar üzerine yerleştirilen mayınlar bir bir temizlenmiş zaten.

Bu konuda askerler çok fazla hatta hiçbir şey söylemiyor ancak bu işi bilenler biliyor.

Bildiklerini de anlatıyorlar.

Önce Çelebi Albay'a konuştuk. Mehmet Çelebioğlu 27 yıllık askerlik hizmeti süresince sözü edilen yerlerde dağ keçisi gibi dolaşmış, tek bir mayına rastlamamış. Haberini yaptık.

Sonra bir başka konuyu bilene ben bizzat konuştum. O çok daha ayrıntılı bilgi verdi.

Hatta mayınların yerleştirildiği bölgeleri bile söyledi tek tek. Nereleriymiş bu mayın tarlaları; Barış Plajı ile Acapulco arasında kalan bölge. Yani günümüzün en turistik ve kalabalık yeri. Mayın yok.

Serhatköy civarı. Yeni yol yapıldı. Hem de 10974'ten sonra en az iki kez. Binlerce kez dozerler oraları alt üst etmiştir. Milyonlarca kez avcılar oralarda dolaşmıştır. Mayın falan yok yani.

Haspolat-Değirmenlik arası. Bilindiği gibi ikinci harekat başlamadan önce bir taraf Rum bir taraf Türk'tü.

Oralarda da mayın yok. Olsa kırk kere bir tanesi patlardı.

Karşıyaka-Kozanköy arası. Oralarda ayak basılmayan, araç girmeyen, inşaat yapılmayan yer mi var. Orada da mayın yok.

Dedik ya Anastasiades'in bize verdiği mayın haritası olmayan mayınların haritasıdır. Eylül 1974'te Türkiye'den gelen Mayın Arama Taburu'nun buralarda karış karış gezmek suretiyle temizlediği ve sonra da "buraları temiz. Halka açabilirsiniz" dediği yerlere yerleştirilen mayınlardan bahsediyoruz.

Dilimi bir türlü döndürüp söyleyemediğim o kelime var ya, işte o olmadı bu sefer.

Anastasiades hiçbir şey vermeden önemli saydığımız bir şeyi almış oldu.

İnşallah bundan sonraki alış verişlerde, Hartucun içi boş olup olmadığına bakarak elimizdeki fıstıkları teslim ederiz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.