Takip etmenize gerek yok

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.81

A- A A+

Takip etmenize gerek yok

İlginç bir hafta sonuna başlıyoruz. Bir yandan Türkiye'de hükümet kurulmaya çalışılırken, diğer tarafta bizde bir hükümet kurulma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Biz gazeteciler ise dedikodu, manipülasyon ve dezenformasyon arasında doğru ve düzgün bilgileri ayıklayıp okuyucu ve izleyicilerimiz olan halka bilgi aktarmaya çalışıyoruz.

Bu memlekete bu işler zor.

Çünkü herkes gazeteciden daha fazla gazeteci.

Herkes bu mesleği bizden daha iyi biliyor.

Nasıl yapılması gerektiğini de biz gazetecilere öğretmeye pek meraklı.

Haber aleyhlerine oldu mu, hemen telefonlara sarılıp, "Bu haberi kaldırın" ya da "Bu haberi düzeltin" diye feveran ederler. Olmadı sağı solu arayıp kıramayacağımızı düşündükleri insanları devreye sokarlar.

Bunlara alıştık. İdare ediyoruz. Kimseyi kırmadan, üzmeden, haberimizin de arkasına durarak oluşturulan krizi çözüyoruz.

Çözülmek de zorunda zaten çünkü bir avuç insanız ya, aynı çevreler kendilerine muhalif ya da karşıt grup veya kişileri zora sokacak haberleri bizlere ihbar edenler yine onlar. Cadde iki yönlü anlayacağınız. Bunlarla ilgili bir meselemiz yok. Mesleğin bir parçası diyerek gülüp geçiyoruz.

Ama bir başka grup var ki 20 yılı aşkın bir zamandır bu işi yapmama rağmen alışamadım.

Onlar da bu işi öğretme meraklıları ve bizim adımıza karar verme heveslileri.

Kurumların, kuruluşların, siyasi partilerin, bakanlıkların ya da benzeri oluşumların basın görevlileri bazen beni ciddi anlamda ifrit ediyor.

Neymiş efendim, "Bunun haber değeri yok" , "Bunu izlemenize gerek yok" diyerek kendilerini gazetenin ya da medya kuruluşunun editoryal yönetiminin yerine koyup karara verebilme cüretleri.

Misal dün.

CTP Basın Bürosu'ndan bir görevli Kıbrıs Postası Haber Merkezi'nden bir gazetecinin, "CTP ile UBP arasındaki 14.30'yapılacağı duyurulan toplantı nerede olacak?" sorusuna, "Takip etmenize gerek yok" şeklinde yanıt vermesi.

Takip edilmesine gerek olup olmadığına o karar veriyor. Nasıl ama?

Umarım niyet gazetecilerin saatlerce beklememesi , sonra da herhangi bir açıklama gelmeyince hayal kırıklığına uğramaları için iyi niyetle alınmış bir tedbir niteliğinde sarf edilmiş bir laf olsun. Gerçi meslek bekleme mesleğidir. Gazeteci dediğin bekler bekler, bekler.

Neticede dün "takip etmenize gerek yok" denen etkinlik çok da önemli bir şey değilmiş zaten. Topu topu ülkenin hükümetini kurmak üzere UBP ile CTP heyetleri Parti Meclis'lerinden aldıkları yetki ile biraya gelip hükümet kuracak. Belki de bakanlıkları paylaşıp karşılıklı liste teatisinde bulunacaklar. Kurulacak Hükümetin ilke ve takvimleri üzerinde tartışacaklardı.

Gazetecinin böylesine bir olayı takip etmesine ne gerek var.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.