Avrupai bir gazete olmuşuz

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.53

7.67

$

6.75

A- A A+

Avrupai bir gazete olmuşuz

Kıbrıs Postası'ndaki köklü değişimin ilk haftasını geride bıraktık.

Köklü değişim diyorum çünkü gerçekten tepeden tırnağa baştan sona bir değişiklik yaptık.

Ne yaptık. Öncelikle mizanpajımızı değiştirdik. Daha rahat okunabilir, daha ferah ve biraz daha profesyonel bir görüntü elde ettik. Gazete sayfalarımı biraz daha cömertçe kullandık, gözleri rahatlatacak boşluklar bıraktık, okurken nefes alınmasına izin verdik. Zeminlerden kurtulduk.

Ondan sonraki radikal değişiklik Spor Sayfaları'nı çıkartmak oldu. Kıbrıs Postası'nın artık spor sayfaları yok. Spora önem vermediğimiz için değil, spor alanında önemli bir haber geliştiği zaman yine bir haber olarak sayfalarımızda okuyacaksınız ancak Kıbrıs Postası, spor haberi alanında iddialı olmayı tercih etmeme kararı aldı ve iddialı olunmayacak bir alanda faaliyet göstermenin doğru olmayacağını, bu alanı bu konuda iddialı olan gazetelere bırakmanın daha doğru bir yaklaşım olacağını düşündü.

Ondan sonra bizim için en zor karar olan köşe yazarlarını gazetenin arka sayfalarına doğru yaymak oldu.

Gazetenin tümünün okunması her sayfasının değerli kılınması adına aldığımız bu karar ilk başta değerli köşe yazarlarımızdan bazıları tarafından yadırgandı. Bunun bir tenzili rütbe anlamına geldiğini düşündüklerini ifade ettiler.

Onlara bunun doğru olmadığını aksine gazetenin haberden sonra en önemli varlığının köşe yazarları olduğunu, köşe yazarlarının gazetenin arka sayfalarına doğru yayılmasının gazetenin bir bütünsellik içerisinde okunması için önemli olduğunu söyledik ve dünyadaki örnekleri ile anlattık. Sağ olsunlar anlayış gösterdiler ve bu süreçte bize güvenip aldığımız sayısız olumlu geri dönüşümden pay sahibi oldular. Onlar bizim için çok değerli.

Sayısız olumlu geri dönüşüm diyorum çünkü, 20 yılı aşkın sürdürdüğüm meslek hayatımda, yaptığım hiçbir iş ya da haber için bu kadar olumlu tepki almadım.

Arayan mesaj yazan herkes, istisnasız herkes gazeteyi ne kadar çok beğendiğini, ne kadar çağdaş bir gazete haline geldiğini söyledi durdu. Gelen tepkiler arasında ortak kelime "Avrupai" oldu.

Evet Avrupa birliği müktesebatı Kuzey Kıbrıs'ta askıda ama bu bizim Avrupalı gibi yaşamamıza engel olmamalı. Biz hasbelkader ve elimizden geldiği kadar Avrupalı gibi gazete yapmaya başladık. Herkes tarafından beğenildiğine göre de düz mantıkla herkes Avrupalı aslında.

Bu arada cümlelerim içerisinde üçüncü çoğul şahıs kipini kullanırken kimleri kastettiğimi biliyorsunuz ama yine de ben onlara bir kez daha bu büyük projeyi benimle birlikte sırtladıkları ve olağanüstü bir eforla devamlılığı konusunda canla başla çalıştıkları Kıbrıs Postası Ailesindeki inşalara candan teşekkür ederim.

Herkese iyi pazarlar.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.