Önce sağlıklı bir atama mekanizması, sonra sivilleşme

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.41

7.58

$

6.82

A- A A+

Önce sağlıklı bir atama mekanizması, sonra sivilleşme

Kurulması muhtemel hükümetin en etkili kişisi konumundaki II Cumhurbaşkanı ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat dün sabah televizyonda Polisin sivil otoriteye bağlanması toplumsal bir onur meselesi olduğunu söyledi.

Çok da doğru söyledi. Bunun artık kaçarının olmadığını, kuracağı hükümetin ortağı Ulusal Birlik Partisi olacağı bahanesini de kendi elleri ile yok ederek, öncelikle program konusunda mutabakatla bir hükümet kuracağını kendisi söyledi.

Talat, Polisin askere bağlı olmasının eşyanın tabiatına aykırı olduğu ve dünyanın hiçbir yerinde, hatta savaşların olduğu bölgelerde bile polisin askere bağlı olmadığını örneklerle anlattı durdu.

Sonra dönüp kendisinden önce hatta zaman zaman geçmişte kendisinin ya da partisin ardına saklandığı Anayasa'nın geçici 10'ncu maddesi ile ilgili argümanı da peşinen reddetti ve "Anayasanın geçici 10'ncu maddesi buna engel değildir. Bu tamamen Polis Yasası ile ilgilidir. Bunu değiştirişiniz olur biter." Diye de bağladı.

Yani başka bir ifadeyle, Meclis'te Polis Yasası'nın değiştirilmesi ile ilgili bir Ad-Hoc komite kurulur, tatilden sonra işe başlar, 5 ay bilemediniz 8 ay içerisinde bu yasa hazırlanır, Genel Kurul'da da ezici bir çoğunluğu bulunan hükümet bu yasayı geçirir.

İş biter, Polis de Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, dolaysıyla Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı değil de KKTC İçişleri Bakanlığı'na bağlı olur.

Neden mi bunu yazıyorum?

Çünkü dün 42 yıl görev yaptığı Polis Teşkilatı'nın en üst seviyesine teşkilat içerisinde, benim bilemediğim ama elbette var olan, kadın olmanın verdiği zorluklarla teşkilatın tepesine kadar yükselen ancak yaptığı göreve asaleten atamayıp, siyasi çekişmeler nedeniyle kariyerini taçlandıramayıp asaleten Polis Genel Müdürü olamayan Pervin Gürler emekli oldu. Hem de Polis Genel Müdür olarak değil, Polis Genel Müdür Vekili olarak. Vekaleten yürüttüğü görevinin vekaletini de 2'nci yardımcıya devrederek.

II Cumhurbaşkanı ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Siyasetin Polise sirayet etmesini önlemenin ayrı bir konu olduğunu söylerken aslında siyasetin özellikle son dönemde polise en tepeden sirayet ettiğini ve Polisin sivil otoriteye bağlanmasından önce sağlıklı bir şekilde Polis Genel Müdürü atamasının yapılmasının önünün açılması ve sağlıklı bir atama mekanizması yaratması gerektiğini hatırlatmak lazım gelir diye düşündüğüm için bu yazıyı kaleme aldım.

Sayın Talat'a saygıyla bu hatırlatmayı yaparken, emekli olan Polis Genel Müdürü Pervin Gürler'e yeni yaşamında sağlık ve huzur dilemek isterim.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.