Hükümet programı dediğiniz şey...

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.58

$

6.81

A- A A+

Hükümet programı dediğiniz şey...

Hükümet programını ele geçirdik. Okuduk, hükümet temsilcileri mecliste okumadan bir okuyucumuza ulaştırdık. İyi ettik gibime geliyor. Hükümetin ne yapacağını halk ne kadar erken bilirse o kadar iyi. Birkaç saat bile olsa.

Hükümet programı dediğiniz şey, halk ile hükümet etmek konusunda iddialı olanlar arasında yapılmış bir sözleşmedir.

Bunu işveren ile çalışan arasında yapılan bir akit gibi de düşünebilirsiniz.

Hatta öyle düşünmekten öte, öyle olduğunu kabul etmek ve kabul ettirmek lazım

Bir işyeri sahibi düşünün. Patron. Kendine ait olan işyerinin yönetimi için bir beya birkaç idareciyi bulur, seçer ve o işletmeyi kendisi adına yönetmesi için biri ya da birilerine belirlenen bir ücret öder.

O yönetici ya da yöneticiler ise patron adına o işletmeyi en iyi şekilde yönetmek üzere işe koyulur.

Patron sürekli şirketini denetler, yönetici olarak görevlendirdiği ve maaş ödediği kimselerin şirketini en iyi şekilde yönettiğinden emin olmak ister. Eğer şirketi iyi yönetilmiş, kar etmiş, üretimi en iyi şekilde yapılmış ve personel arasında huzur sağlanmışsa, bir dahaki sözleşme günü gelince hiç düşünmeden aynı yönetici ile devam eder.

Yok şirket batmanın eşiğine gelmiş, üretim tıkanmış ve personel arasındaki huzursuzluk had safhaya çıkmışsa, patron sözleşe günü gelince mevcut yönetici ile sözleşmeyi yenilemez, yeni bir yönetici rayına girer. Hatta eğer mümkünse sözleşme bitmeden o kötü yöneticiyi görevden alır.

Hükümet programı da aynen böyledir.

Vatandaş, yani bizler, bize ait olan devletin yönetimi için birilerini seçeriz. Onlara vergilerimize maaş ve imkanlar sağlarız.

Onardan istediğimiz bize ait olan devleti bizler adına yönetmeleridir. Mecliste bugün okunacak olan ve şu an elinizde tuttuğunuz gazetenin arka sayfalarında yayınlanan Hükümet Programı da halk, ya da başka bir ifadeyle ülkenin sahibi olan insanlar ile tayin ettikleri yöneticiler arasındaki akittir.

Bu akit Meclis'te kabul görürse akit taraflar arasında imzalanmış olacak.

Başbakan ve Bakanlar burada devleti yönetmek üzere tayin edilen yöneticilerdirler ve patronları olan halk ile yaptıkları sözleşmemenin gereğine uymak durumundadırlar.

Uymazlarsa patron olan halk, bu maaşlı yöneticiler görevden alırlar, alamazlarsa da yeni sözleşme vakit gelince kendilerine ait olan bu devleti yönetecek başka birilerini bulurlar.

Sistem bu kadar basittir.

Bu yüzden yayınladığımız ve bugün mecliste okunacak olan Hükümet programı, ya da başka bir ifadeyle Başbakan'ın sizlerle yaptığı sözleşmeyi iyi okuyun.

Verilen sözleri iyi inceleyin.

Vadedilen tarihleri bir yere not edin.

Ve bu sözleşmenin takipçisi olun.

Kıbrıs Postası bunu sizin adınıza yapacak ancak patron sizsiniz, siz de malınıza sahip çıkın, emanet ettiklerinizle yaptığınız sözleşmenin satır satır takipçisi olun.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.