Keşke Türkiye'nin parası bitse de...

Yayın Tarihi: 24/07/15 07:37
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Geçtiğimiz günlerde bir yabancı diplomat ile sohbet için biraya geldim. Orada bulunanlardan birisi, "Anavatanların ikisinin de sorunları var. O yüzden Kıbrıs ile ilgilenecek takatları yok" anlamına gelen bir şeyler söyledi.

Yunanistan'ın para sorunu var, Türkiye ise IŞİD'n nefesinin kokusunu artık her gün duyamaya, hatta burnunun dibinde hissetmeye başladı.

Türkiye IŞİD ile resmen savaşta artık.

Dünkü Kilis yakınlarında şehitlerinde verildiği saldırı sonrasında yaşanan çatışmadan dolayı bu yazdığımı düşünüyorsanız öyle değil.

Türkiye IŞİD ile olan savaşa tam 24 saat önce resmi olarak girmişti zaten.

Amerikalılar ile anlaşıp, İncirlik üssü ve birtakım başka olanaklarla IŞİD ile oluşturulan koalisyona resmen ve ciddi ciddi katılmış oldu.

Türkiye'nin niyeti ve uluslararası camianın da arzusu, Türkiye ile Suriye arasındaki IŞİD kontrolündeki sınırın, IŞİD'den temizlenmesi.

Temizlenmesi, hem Türkiye üzerinden yapılan ve IŞİD'in gelirini oluşturan ticaretin artık yapılaması ve IŞİD'e katılmak için giden kişilerin Türkiye güzergahını kullanamaması.

Dünkü saldırı ve peşi sıra gelen angajman kuralları gereği yapılan bombardımanı "Savaş başladı" diye nitelendirilenler doğru açıdan olaya bakmıyor.

Türkiye'nin tek başına böyle bir işe girmesi ve birkaç saat süren bu çatışmayı devam ettirip büyütmesi olası değildi. Neden mi, çünkü karşısında sonunda barış peşinde olacak olan ve Türkiye'nin askeri gücü karşısında kaybedecek toprağı, ya da acı çekecek yurttaşı olan bir ülke değil. Kontrolünde tuttuğu toprakları gasp etmiş bir terör örgütü var. Diğer yandan sözü edilen topraklar zaten Suriye'ye ait, o yüzden Suriye topraklarında IŞİD ile savaşmak ile Suriye'nin toprak bütünlüğüne tecavüzde bulunmak arasındaki farkı kim tayin edecek? Uluslararası camia, Güvenlik Konseyi burada "hop dedik" der eninde sonunda.

Türkiye yalnız ve anca koalisyon ile birlikte bu savaşa girebilir. Ve de öyle yapmış durumda.

Yani Türkiye bir savaşın içinde. Hem de önceki uluslararası koalisyonlara benzer bir şekilde Irak gibi bir ülke ve rejimine karşı değil, kendi ülkesinde de unsurları olduğu bilinen ve aralarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı militanları bulunan bir terör örgütüne karşı savaşıyor.

Arkadaşımızın dediği gibi Yunanistan'ın mali sorunları var, parası sıkıntısı mevcut, Türkiye ise yeni bir savaşın artık içinde. Dolayısıyla öncelikleri arasında Kıbrıs'ın olamayacağı muhakkak. Bu biler için iyi birşey mi yoksa kötü mü zaman gösterecek ama, keşke Türkiye'nin Yunanistan gibi parası bitse de savaş yaşamak zorunda kalmasa demekten de kendimi alamıyorum doğrusu.

Para bulunur ama savaşın götürdüklerini geri getiremezsiniz.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları