Moustakallis'in bıyıkları kadar uzun zamanımız var mı?

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.55

7.69

$

6.76

A- A A+

Moustakallis'in bıyıkları kadar uzun zamanımız var mı?

Uzun boylu bir tatil pek mümkün görünmediğinden biz de adamızın bilmediğimiz taraflarını keşfetmeye koyulduk.

Yeşilırmak'ta bir akşam geçirdikten sonra arabalara atlayıp, Pirgo Kapısından Güney'e, oradan döne döne Poli'ye kadar gittik.

Öğle saatlerinde güzelim kasabaya vardığımızda, önümüze gelen ilk restorana çöktük.

Yemek siparişi sonrasında adet yerini bulsun diye ısmarladığımız birer duble Uzo'yu yuvarlarken, masaya ufak bir şişe geldi. Garson, "Bu patrondan" dedi.

Kafayı çevirip teşekkür edeceğimiz kişiyi ararken, büyük bir masanın başında oturmuş, üzerinde atletle, ailesi ile birlikte yemek yiyen İtalyan aile reisi gibi oturan bir adam gördük. Bıyıkları göze batacak kadar uzundu. Yanında oğlu kadehini kaldırdı teşekkürümüzü aldı.

Nerelisiniz diye sorduğunda, "Annem Poli'li" diye patlattım.

Adamcağız ayağa kalktı. Yanımıza geldi ve klasik "kimlerdensin ya oğlum sen" tadında sülaleyi sorgulamaya başladı.

Annemi söyledim. Tanımadı. 93 yaşını dolduran Anneannemi söyledim. Yüzü parladı. Adı yabancı gelmemişti.

Anneannemin babasını adını Hüsnü olduğunu biliyorum ama nasıl anıldığını ya da soyadını bilmediğim için pek derdimi anlatamadım.

Sonra büyük dayımız Oktay Feridun'u söyleyince bana sarıldı ve rahmetli Eczacı Kemal Feridun'dan bahsetti. Gözleri hafif doldu. "Evleri şuradaydı" diyerek bir yönü işaret etti.

"Selam söyle" dedi. Peki dedim, adı geçenlerin yarısını sağ olmadığını, diğer yarsının da Allah ömür versin, 100 yaşına adım adım yaklaştıklarını bile bile.

Restoranın Adı Moustakallis.

Restoranın adı, masanın başında İtalyan aile reisi gibi atletiyle oturan, çoluk, çocuk, torun torba ailesi ile birlikte Pazar yemeği yiyen o uzun bıyıklı adam.

O da Moustakallis olarak biliniyor. Moustakallis, Türkçede, "Uzun bıyıklı adam" demekmiş. Bıyıkları gerçekten uzun. Gerseniz yarım metreyi aşar.

Ben Annesi Poli'de doğmuş, anneannesi ve ondan önceki bütün sülalesi Poli'li olan bir ailenin üçüncü jenerasyon torunu olarak oraya gittiğimde, kimlerden olduğumu ifade ederken zorlanmamın nedeninin aradan geçen uzun zaman olduğunu bir kez daha anladım.

Belki de birkaç yıl sonra gitsem, Allah ömür versin, belki de Papa Moustakallis orada olmayacak. Oğulları her ne kadar da sıcakkanlı ve iyi insanlar olsalar, ailemin kökenlerinin Poli'de olduğu onun için bir şey ifade etse bile, ortak tanıdıklarımızı hatırlamayacak ya da yaşı gereği bilemeyecek.

Ne kadar önemlidir bilemem, ama hayatımda hiç gitmediğim ama ailemin bir yanının kökeninin orada olduğunu bildiğim bir yerde, ailemin büyüklerini tanıyan, onlardan iyi şekilde bahseden birini bulmak benim için güzel bir şeydi.

Ne kadar zamanımız var bu gibi hoş şeylerle karşılaşmaya bilemem ama bildiğim şu ki, bu zaman Moustakallis'in bıyıklar kadar uzun değil.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.