98 Sterlin kaybetti, 11 Sterlin verildi

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

98 Sterlin kaybetti, 11 Sterlin verildi

Asgari ücrete 55TL artış geldi. O da brüt tabi. Yani bir hesap bir kitap asgari ücretlinin bu kadar hengame sonrası eline geçecek para, patlasanız 50 TL'yi geçmez.

Tamam işverenin halini de anlıyorum, işveren de ciddi sıkıntı içinde. Asgari ücretin biraz daha insani boyutlara çekilmesi "iş azlığı" nedeni ile işten çıkarmalara neden olacağını da kestirebiliyorum tabi. Salak değiliz elbet.

Ancak döviz karşısında eriyen TL cinsinden yapılan artış da ciddi anlamda komik kaldı. Hatta ağlamakla karışık kahkaha atanları da duyar gibiyim. Biz de buna sinir gülmesi derler ve sinir gülmesine kapılanların da ondan sonra ne yapacağını kestirmek de zordur.

Arkadaşlar hesaplamışlar 11 Sterline denk geliyormuş artış. Net hali 10 Sterlin bile değil.

Bir hesap da ben yapayım dedim. Zaten hesap yapa yapa hesap makinem üzerindeki rakamlar neredeyse silinmiş durumda.

Kasım 2014'ten beridir uygulanmakta olan Asgari ücret 1675 TL idi düne kadar. Kesintileri yokmuş gibi davranarak bu rakam üzerinde bir hesap yapalım ki işin vahametini birlikte anlayalım.

Kasım 2014'teki 1675 TL'lik asgari ücret o günkü kur olan 3,56 ile Sterline çevirdiğinizde asgari ücret, Büyük Britanya Poundu cinsinden 470 Pound 50 Penny'ye denk geliyordu.

Gel zaman git zaman Ağustos 2015'e gelindiğinde bu 1675 TL'nin Büyük Britanya Poundu karşısındaki değeri 372 Pound 22 Penny oldu.

Yani asgari ücretli her şeyin Sterlin üzerinden hesaplanıp satıldığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, hayat pahalılığı, enflasyon vs. haricinde döviz hareketliliğinden dolayı yaklaşık 98 Pound kaybetmiş durumda.

98 Pound'un bugünkü değeri 440 TL civarında. Biz ne vermişiz asgari ücretliye bunu telafisi olarak, 55 TL.

Şimdi ekonomiyi idare edenlerin gappellayı önlerine koyma ve düşünme zamanıdır. Bir asgari ücretli kirasını nasıl öder. Nasıl et yer, çocuklarına nasıl süt içirir. Ne giyer, ne giydirir. Toplu taşıma olmayan memlekette asgari ücret aldığı işine nasıl gider gelir?

Özellikle memur sendikalarının baskısı altında siyaset yapmaya çalışan siyasilerin bunu bir düşünmesini isterim.

Nasılsa memur takımında asgari ücret alan yok. Dolayısıyla onların tuzu kuru. Mercedes'in taksiti bir süre daha gider, arabayı bu sene değil de gelecek sene yenilerler olur biter. Ya da ekstra bir işcik yapılır fark kapanır. Sorun yok.

Memur ve kamu sektörünün haricinde de ekonomik bir dünya olduğunu bilen ancak bu konuya kulak tıkamaya çalışan siyasetçilerden bahsediyorum.

Reel sektörü düzeltmek, özel sektörü kalkındırmak için ne yapacaklarını düşünmeye başlasalar artık yerinde olur.

Reel sektörü büyütecek ve çalışanını memnun etmesine olanak sağlayacak tedbirler ve projeler üretip uygulamaya girmezlerse, siyasi partilerin kapılarına "Beni de devlet dairesine işe alın" diye sıraya girecek insan sayısı azalmaz, misli ile çoğalır.

Size tuşlarındaki rakamları silinmiş olan hesap makinemi ödünç vereyim de bu hesabı siz de yapın.

Hesap açık, asgari ücretli Kasım'dan bu yana 98 Sterlin kaybetti, siz tutup 11 Sterlin verdiniz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.