Gelecek Çarşamba için beklenti büyük

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

A- A A+

Gelecek Çarşamba için beklenti büyük

Saat 17.30 sularında arkadaşlar yavaş yavaş birinci sayfa toplantımız için odama birer birer gelmeye başladıklarında, Başbakanlık Basın Bürosu'ndan bir mail gözüme ilişti. Henüz gelmişti.

Haber Müdürümüz Canan Onurer, masaya özel haberleri yaymış, manşet önerisini yapmaya hazırlanırken, ben maili açtım ve dünkü Bakanlar Kurulu ile ilgil bir açıklama olduğunu gördüm.

Açıklama şöyle: "Başbakan Ömer Kalyoncu başkanlığında saat 10.30'da toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında bugün, rutin konuların yanında geçtiğimiz günlerde vatandaşlarımızın güvenliğini tehlikeye sokan olaylara karışan kişiler ile ilgili olarak yasal sürecin tamamlanması sonrasında yeniden değerlendirme yapılması kararı alındı."

Çok açık değildi ifade edilenler ancak manşetin yne de buradan çıkacağından emindim. Bu gibi açıklamaları yüzbinlerce kez okuduyğunuz yazılanı değil, yazılmayanı okumayı öğreniyorsunuz.

"Bu açıklamada yazılmayan şeyler yazılanlardan daha önemli, manşet buradan çıkacak be arkadaşlar" dedim.

Hemen Başbakan Ömer Kalyoncu'yu aradım. Sekreteri bir görüşmesi olduğunu ifade ederek notumu ileteceğini söyledi.

Meslek hayatım boyunca çok sayıda Başbakan aramış lığım vardır ve bunu da binlerce kez yapmışımdır. Ama Başbakan Ömer Kalyoncu benim nazarımda bir rekora imza atarak, tam 4 dakika sonra geri dönüp aradı. Sağ olsun.

Gelecek hafta nasıl bir değerlendirme yapacaktı sayın Başbakan ve de dolaysıyla da hükümet?

Tabi aklımızda sınır dışı edecek misiniz sorusu vardı.

"Sınır dışı da dahil olmak üzere bazı tedbirler olacak" dedi Başbakan ancak bazı yasal eksikliklerden bahsetti. Bu yasal eksikliklerin sınır dışı etmeye engel olup olmadığını mı kastetti, yoksa başka tedbirlerle ilgili miydi bu yasal sıkıntılar tam anlamadım ancak Başbakan'ın eğilimin bu yönde olduğunu farklı kaynaklardan öğrenmiştim zaten.

Polis teşkilatında eksiklikler olduğunu hep biliyoruz. Her gelen giden Polis Genel Müdürü bu durumdan şikayet ediyor. Ancak devlette şişirilen gereksiz kadrolar, güvenlik güçlerine takviye yapmak konusunda hükümetlerin elini kolunu bağladı ne yazık ama Başbakan bu konuda da kararlılıkla, "Polis alımına mutlaka gidilecek" diye konuştu. Alınmalı da. Çocukluğumuzda yaya devriyeler olsun. Polis dolayısıyla da devlet kendini sokaklarda da hissettirsin. İnsanlar kendilerini güvende hissetsin, "Seni Polise şikayet edeceğim" lafına artık gülünmesin.

Gelelim bu sınır dışı etme meselesine, eğer doğru anlamışsam ve olaylara karışanların çoğunluğunun KKTC yurttaşı olması hasebiyle sınır dışı edilme süreci çalıştırılamıyorsa, o zaman hükümet ve meclis mevcut yasayı değiştirsin. Sonradan KKTC yurttaşı olan ve bu tür suçlara karışanların vatandaşlıklarının iptalinin önünü açsın.

Reform hükümetinden beklenti budur. Kimseye prim vermeden, huzuru kaçıranlar kim olursa olsun, ilk uçakla bu ütr işleri öğrendikleri yere gönderilmeleri.

Gelecek Çarşamba için beklenti büyük.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.