Cumhurbaşkan Muavini'ni ne zaman yad ediyoruz?

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.43

7.57

$

6.82

A- A A+

Cumhurbaşkan Muavini'ni ne zaman yad ediyoruz?

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı önceki Akşam eski Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlarından Glafkos Klerides'in kişisel eşyalarının sergilendiği, Severis Vakfı'nın sergisinin açılışına katıldı.

Çok güzel bir akşam olduğunu tahmin edebiliyorum.

Klerides ile birkaç kez bir araya gelme, söyleşi yapma, hatta zivaniya içme şerefine nail olan bir gazeteci olarak, serginin açılışında Anastasiades'in "Bize gülmeyi öğreten adam" diyerek Klerides ile ilgili söylediklerini iyi anlıyorum.

Sergiyi mutlaka ziyaret etmeyi düşünüyorum... Klerides Kıbrıs tarihi dikkate alındığında, benim nazarımda önemli bir figür çünkü.

Kıbrıs tarihinde benim için önemli olan birkaç figür daha var.

Bunlardan bir tanesi de Dr. Fazıl Küçük'tür. Onun mücadelesi, Kıbrıs Türk toplumuna yaptığı liderlik, babalık, ağabeylik, hamilik hikayelerini buradan yazmaya kalksak yerimiz sığmaz.

Önceki akşamki görüntüleri ve fotoğraflara bakarken, Akıncı ile Anastasiades'in birlikte gülümseyerek, Kıbrıs'ın önemli devlet adamlarından Glafkos Klerides'i birlikte yad ettiklerini gördüğümde, aklıma aynısı neden bizim tarafta olmasın sorusu geldi.

Dr. Fazıl Küçük de iki lider tarafında benzer bir etkinlikle anılabilir, onunla ilgili karşılıklı konuşmalar yapılabilir, bu büyük adam da yad edilebilirdi belki.

Neticede Klerides resmi olarak Kıbrıs Türk toplumu için herhangi bir şey ifade etmemesine karşın, bir zamanlar Dr. Fazıl Küçük resmi olarak Anastasiades'in Cumhurbaşkan Muavini idi. Klerides'in anılması ve yad edilmesi anlamsız demiyorum, sakın yanlış anlaşılmasın, sadece Dr. Küçük'ün de yad edilmesi daha da anlamlı olur diyorum.

Ama bir vesile lazım bu gibi şeylerin olabilmesi için. Öyle hop diye "hadi şunu analım" demekle olmuyor. Hele hele böyle bir etkinliğe iki lideri katacaksanız.

Bakın aklıma ne geldi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri süresince CTP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber'den duyduk.

Dr. Fazıl Küçük Müzesi restore ediliyordu onun inisiyatifi ve çalışmaları sonucu.

Herhalde bitti bitiyor.

Bitince, Sayın Akıncı ile Sayın Anastasiades birlikte o tarihi binada, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk ve tek Cumhurbaşkan Muavini ve Kıbrıs Türk Toplum lideri Dr Fazıl Küçük'ün kişisel eşyalarının, mektuplarının sergileneceğini müzenin açılışını birlikte yapsalar ne güzel olur değil mi?

Orada bu sefer Klerides için yaptıkları o güzel anmayı Dr. Küçük için birlikte yapsalar.

Her iki lider de Dr Küçük için güzel sözler söyleseler.

Süheyla Hanım hazır bulunsa, Mehmet Bey falan.

Bence çok güzel olur.

Sanmam ki Cumhurbaşkanı Akıncı, proje Cumhurbaşkanlığı yarışında rakip oldukları için Siber'in olduğu için açılışını yapmaktan kaçınsın.

Yine sanmam ki Sayın Anastasiades mütekabiliyet prensiplerini bozup Sayın Akıncı'yı zor durumda bıraksın ve Klerides jestine karşılık bu daveti reddetsin.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.