Dalga geçmeyin, kalbim kırılır, IVUS lazım olur

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.49

7.62

$

6.76

A- A A+

Dalga geçmeyin, kalbim kırılır, IVUS lazım olur

Sağlık Bakanı Salih İzbul'a öncelikle acil şifalar diler ve ameliyatının başarılı geçmesinden dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Kolay değil bıçak altına yatmak. Hele hele hekimseniz ve işin detaylarını biliyorsanız bu durum daha korkutucu olsa gerek. Geçmiş olsun Sayın Bakan.

Dr. Salih İzbul'un sorumlusu bulunduğu KKTC Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nde değil de Türkiye'de adı açıklanmayan bir hastanede by-pass olması ile ilgili de sorunum yok. Her hastanın hekim ve hastane seçme hakkı olduğunu düşünürüm. Dr. Salih İzbul seçmiş ve tercihini de Türkiye'deki bir hastaneden yana yapmış.

Sayın İzbul dilese Rahmet Turgut Özal gibi Houston'a gidip kendini Amerikalı hekimlere emanet edebilirdi.

Tercih onun.

Bu tercihi yaparken de Sağlık Bakanı olmasından dolayı gelecek olan tepkileri de göze almalı tabi.

Ve bir de bu tercihini yaparken de devlet hastanesini tercih etmeyen ve ya Türkiye'de ya da özel hastanelerde kalp ameliyatı olmayı tercih eden diğer hastalar gibi ameliyatının parasını kendi cebinden ödemeli.

Devletin kesesinden gitmemeli.

Sağlık Bakanı hem içinde bulunduğumuz Dünya Kalp Günü ve Haftası içerisinde bu operasyonu yurtdışında bir operasyon geçirdiği sırada, insanlarla dalga geçer gibi Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi, Kalp ve Damar Cerrahı Dr. Ramadan Kamiloğlu çıkıp da ne kadar başarılı olduklarını anlatan bir basın toplantısı düzenlemese daha iyi olurdu sanki.

Üstüne üstlük Devlet Hastanesi'nde kalp ile ilgili her türlü işlemin yapılabileceğini ballandıra ballandıra anlatarak.

"Bakan neden sizde ameliyat olmadı o zaman?" sorusuna da hazırlıklıydı sayın Kamiloğlu ve ortaya IVUS diye bir şey attı ki kafalar karışsın.

Bu IVUS'un ne olduğunu araştırınca durum anlaşıldı.

Sayın Bakan, devlet hastanesinde ameliyat olmak istemedi. Bizim gibi hafif kafadan sakat olan gazetecilerden de çekindiği için ise bir kulp bulunması gerekti.

Değerli okurlar, IVUS denen işlem eğer gerçekten gerekli iseydi yine Sağlık Bakanlığı'nın kontrolünde bir hastane olan Yakın Doğu Hastanesi'nde yapılabilecek bir tetkikti. Ameliyatı YDÜ'de olması zaten sayın Bakan'a yakışmazdı, ancak o tetkik YDÜ'de yapıldıktan sonra Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nin anlı şanlı kalp damar bölümünde ameliyatını olabilirdi.

IVUS deyip kafaları karıştırmaya çalıştıkları işlem yaklaşık yarım saatte asistanların bile yaptığı ve cihazının da YDÜ'de mevcut olduğu bir tetkik türüdür. Damar içi ultrasonu. Hekim değiliz ancak bir iki hekime sorunca anlatıyorlar, internet de zaten bilgi deryası.

Ancak bu durumda IVUS, Sayın Bakan'ın Lefkoşa'da değil de Türkiye'de devletin kesesinden ameliyat olması için bir kulptan başka bir şey değil.

Kulp mulp, az önce de söylediğim gibi, parasını kendisi ödemesi halinde Sayın Bakan dilediği yerde ameliyat olabilir. Benim paramla olacaksa da her garibanın ameliyat olduğu yerde olacak.

"Bu vakalarla ilgili bazı basın organlarında hastaneye ve sisteme karşı güven sarsıcı haberlerin çıkması da doğru değil." Şeklinde lafını da sayın Kamiloğlu'na ya da ona bu lafı söyletenlere aynen iade ediyorum çünkü, sağlık sistemi sizden sorulur, güveni de bizler değil siz sarsıyorsunuz.

Ahali ile de dalga geçmeyin...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.