Girne Kongresi henüz tam manasıyla bitmedi

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.58

$

6.81

A- A A+

Girne Kongresi henüz tam manasıyla bitmedi

Ulusal Birlik Partisi ilçe Kongresi de ikinci turda sonuçlanınca İzlem Gürçağ UBP Girne İlçe Başkanı olarak seçilmiş oldu.

Seçilip iş başına gelen UBP İlçe Başkanlarına şöyle bir baktığımız zaman aslında Ulusal Birlik Partisi'nde kendi doğası içinde bir gençleşme hareketi yaşandığını görebiliyorsunuz.

Üyelik sisteminde olduğu gibi bir anlamda CTP söylüyor UBP yapıyor gibi bir durum ortaya çıkıverdi.

Güzelyurt İlçe Başkanı Osman Uzun, Mağusa İlçe Başkanı Güneş Güneşoğlu ve Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiynoğlu 40 yaşında altında. İskele İlçe Başkanı Osman Kırşan ile Girne İlçe Başkanı İzlem Gürçağ da 42 yaşındalar.

Yani Ulusal Birlik Partisi ilçelerde gençleşme hareketini belki de bilmeden ya d öyle bir niyet ortaya koymadan gerçekleştirmiş oldu.

Bu durumu not ettikten sonra Girne İçe Kongresi'ne gelelim.

İzlem Gürçağ önemli bir miktarda oyu alarak seçildi. Hatta ikinci turdaki rakibi Necdet Numan'ı neredeyse ikiye katladı.

Ancak bir sorun var.

İzlem Gürçağ'ın adaylığının meşru ve yasal olup olmadığı hala mahkemede dava konusu.

Haberlerde çıkan "Mahkeme Necdet Numan'ın ara emri talebini reddetti" şeklindeki haberler gerçekleri yansıtırken, bu haberlerde büyük eksiklik var.

Gürçağ'ın adaylığının Ulusal Birlik Partisi tüzüğüne göre yasal olmadığı bütün hukuk camiası tarafında teslim edilmiş durumda.

Ara emri verilmemesinin nedeni Necdet Numan'ın ısrarcı olmayışıdır.

Neden mi? Çok basit.

Tüzüğün 49'ncü maddesine göre İzlem Gürçağ Milletvekili olduğu için MYK İlçe Başkanlığı konusunda karar alması gerekmekteydi. Böyle bir karar yok ve mahkemeye de ibraz edilemedi.

Diğer taraftan yanılmıyorsam tüzüğün Kurultay ile ilgili 120'nci maddesi de Kurultay İlçe Kongrelerini tamamlayan ilçelerin üyelerinin oy kullanması ile yapılır anlamında bir hüküm içeriyor.

Mahkeme eğer Necdet Numan'ın istediği ancak sonradan sonuçları konunda uyarıldığı için ısrarcı olmadığı ara emri verilmiş olsaydı, Girne İlçesi'ne bağlı hiçbir üye 31 Ekim'deki Kurultay'da oy kullanamayacaktı.

Yani 1500 civarında Girneli UBP üyesi partinin Genel Başkanlığı seçiminde oylarını sandıklara atamayacaktı.

Halbuki alıştığımız çirkin siyaset çalışmış olsaydı belki de Özgürgün en önemli rakibini olan Ünal Üstel'i ortadan kaldırmak için Girne'yi elimine edebilmesi için altın tepside bir fırsat sunulmuştu. Ama yargıç, resmin büyüğüne bakarak 1500 kişiyi mağdur etmemek ve bir sorun çözerken başka bir soruna neden olmamak için doğru bir karar vererek ara emri talebini reddetti. Ancak davanın esası devam ediyor ve dün sevinçle İlçe Başkanlığı seçimini kazanan ve gençleşme sürecinin eksiksiz tamamlanmasını sağlayan İzlem Gürçağ'ın bu göreve devam edip edemeyeceği, kazandığı halde görevini Necdet Numan'a devredip etmeyeceğine mahkeme karar verecek.

Mahkeme İzlem Gürçağ'ın tüzüğün 49'ncu maddesine göre İlçe Başkanlığı düşürürse, ki mahkemenin başka çaresi de yok gibi görünüyor çünkü madde açık ve hukuk camiası da hemfikir. Bu sefer İzlem Gürçağ'a oy veren 612 Girneli UBP üyesinin iradesi, sırf UBP MYK'sının acemiliği ve ihmali yüzünden çiğnenmiş olmayacak mı? Ama tüzük de uyulması gereken kuralları içeriyor?

Anlayacağınız mahkeme süreci devam ediyor, dolayısıyla seçim sonucu ne olursa olsun, Girne Kongresi henüz tam manasıyla tamamlanmış değil.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.