UBP Başkanını seçti ancak liderini seçemedi

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.77

A- A A+

UBP Başkanını seçti ancak liderini seçemedi

Ulusal Birlik Partisi'nin ülkenin gündemini meşgul eden kurultayı ikinci turunda nihayet son buldu ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı'nı seçti.

Hüseyin Özgürgün kullanılan 6318 oyun 3534'ünü alarak Genel Başkan seçildi.

Ersin Tatar ise 2753 oy aldı.

Üye sayısı çok olduğundan aradaki 782'lik oy farkı çok gibi görünebilir ancak yüzdeye vurursanız Özgürgün oyların yüzde 56'sını, Ersin Tatar da yüzde 44'ını almıştır. Bir başka ifadeyle yaklaşık 400 kişi Özgürgün değil de Tatar demiş olsaydı başka bir şey konuşuyor olurduk.

Özgürgün'ün zaferini küçümsemek değil amacım bu yazıyla. UBP yönetimi bugünlerde biraz nem kapma eğilimi içerisinde olduğu için bunu belirtme ihtiyacı duyuyorum.

Ancak bu durumda başlıkta da belirttiğim gibi Ulusal Birlik Partisi Başkanı'nı seçti ancak liderini seçemedi tespitini yapmak zorundayım.

Yüzde 56oy ile lider olunmuyor, sadece matematiksel olarak başkan seçilebilir.

Daha önce çok yakın oy oranı ile kurultay kazanan İrsen Küçük'ün Ulusal Birlik Partisi'ndeki akıbetini hep birlikte gördük.

Özgürgün ve Ulusal Birlik Partisi için bunu dilemiyorum asla. Hep söylerim UBP bu ülkenin önemli bir siyasi mabedidir ve zarar görmesi bütün siyasetin zarar görmesi demektir.

Bu kurultaydan sonra mutlak liderliğini ilan edemeyen, şimdilik sadece matematiksel bir Genel Başkanlık ilan edebilen Hüseyin Özgürgün'e büyük işler düşer. Çünkü Ersin Tatar'ın aldığı yüzde 44'lük oy oranı da küçümsenmeyecek kadar büyük. Bir başka ifadeyle partinin yarısına yakın bir kısmı Özgürgün'e Genel Başkan olarak görmek istemediğini iki kez bir hafta ara ile beyan etti.

Şimdi Ersin Tatar'ın ne yapacağı, nasıl hareket edeceği önemini korurken, Özgürgün'ün bundan sonraki tavrı partideki Genel Bakanlığını liderlik ile taçlandırması bakımında çok daha önemli.

Kurultaylarda cepheleşmeler olur. Hele heleUBP'de bu cepheler çok sert çizgilerle birbirinden ayrılır. Geçtiğimiz iki hafta yine bu bıçak keskinliğindeki ayırımları eğelemesi ve mümkün mertebe ortadan kaldırması lazım.

Bunu yaparken de "Sen falancayı desteklemiştin gel bakalım ama desteklediğin adayı buradan siliyoruz" yöntemi ile hareket etmek olmaz. Olursa az önce hatırlattığım ama tekrarlamak istemediğim sevimsiz örneğe benzer bir durum karşısına dikiliverir.

Tabi Parti Meclisi'ndeki dağılım da bu keskinleşen ayırımlardan nasibin aldı ve geçtiğimiz Pazar günü birçok liste ortalıkta dolaştı durdu. Dolayısıyla muhalefet PM üyeleri ile Merkez PM üyeleri ayırımı da bugün netleşecek olan yeni Parti Meclisi'nde kaçınılmaz olarak var olacak.

Eğer Hüseyin Özgürgün Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlığını Ulusal Birlik Partisi liderliği ile taçlandırmak istiyorsa yüzde 44'e kulak vermeli ve yüzde 44'ün mesajını almalı.

Özgürgün'ü tebrik ederken, kendisine kolaylıklar dilerim. İşi kolay değil..

Ersin Tatar'ı da kutlamak isterim cesareti ve başarısı asla küçümsenemez.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.