Biraz vicdan

loading
2 Haziran, Salı
£

8.49

7.56

$

6.77

A- A A+

Biraz vicdan

Ağlamaklı bir anne... Yanında ağlayan bir çocuk... Diyor ki çocuk annesine, "Anne sen beni kandırdın, bugün öğretmenler günü değilmiş..." Çocuk, elindeki çiçeği, "Bu gün değil 5 Ekim öğretmenler günü" diyen "öğretmenine" zorla vermenin isyanında... Anne ise, "Ben nasıl açıklayım çocuğuma?" diye soruyor, çocuğu ağlarken, o da ağlamaklı. Nasıl açıklanabilir şimdi bu 5 yaşındaki bir çocuğa... Ya da, bin bir zahmet, dişinden tırnağından artırarak oğlunun eline çiçek tutuşturan anneye? "İdeolojiyi" geçtim, bazı öğretmenlerde "vicdan" da kalmamış... "Bu gün öğretmenler günü değil, 5 Ekim'dir, madem getrdin, alayım o çiçeği..." Çocuk olsam... hangi öğretmene çiçek götürmeye cesaret edebilirim ki artık? "Cunta, 12 Eylül, baskı faşizm..." Anlat hadi çiçeği zorla alınan öğrenciye...

Bu sözleri gazeteci dostum Hüseyin Ekmekçi paylaşmış sosyal medya hesabından dün.

Öğretmenler Günü'nde.

Canıma dokundu. Baba olduktan sonra çocuk ağlamasına dayanamaz olduk. Duygusallaştık mı ne? Çocukların gözyaşları söz konusu oldu mu, önce boğazıma bir şey düğümleniyor. Sonra da hiddetlenip o çocuğu üzen her kimse ya da her neyse ölçüsüz bir kin beslemeye başlıyorum.

Ekmekçi'nin paylaştığı vakada öğretmen olduğunu unutan ve öğretmenlik gömleği yerine okulda aktivist gömleğini giyen ve çocukların gözyaşları pahasına ideolojik saplantılarını ortaya saçan bir vicdansız var.

Hemen Hüseyin'i aradım. Genel bir durumu mu anlatıyor yoksa bildiği kesinleşmiş bir vaka mı vardı. İsim de verdi. O da çok hiddetliydi.

Tamam 24 Kasım Öğretmenler Günü 12 Eylül sonrası kabul edilen bir gündür.

12 Eylül hiçbirimizde iyi çağrışımlar yapmıyor. Neredeyse 40 yıldır o günü ve peşi sıra gelen günleri lanetliyoruz hep birlikte.

Ama bir ilkokul çocuğu bunları nereden bilecek?

O öğretmene olan sevgisini bir karanfille sunmak istedi sadece. Ne Kenan Evren'i tanır ne de Tahsin Şahinkaya'yı.

Siz öğretmenlerin okuttuğu müfredatta Öğretmenler Günü'nün 24 Kasım olduğu yazılı değil mi?

Çocuklar bunu nereden öğreniyorlar? Yine siz öğretmenlerinden öğrenmiyorlar mı? 5 Ekim diye öğretilse 5 Ekim'de getirilerdi o çiçekleri size.

Ama amaç öğretmenlikten çok siyaset yapmak.

Kusura bakmayın ama vicdanınız kalmadı sizin. Çocuklara bu eziyeti yapmaya hakkınız yok.

Dün çocukların götürdüğü çiçeği kabul edip, alınlarına birer öpücük konduran vicdanlı öğretmenleri tenzih ederek söylüyorum.

Ama sizden ne beklerim ki ben.

Siz karne günü eylem yapıp çocukların karnelerini vermeyen öğretmenler değil misiniz? Bu da bir vicdansızlıktı.

Siz okulun ilk gününde çocukların ilk gün hevesini kursaklarında bırakıp, gözyaşları ile evlerine gönderenler değil misiniz? Bu da vicdansızlıktı.

24 Kasım Öğretmenler Gününün öğrencilere gözyaşı getirdiğini gördük, belki size de biraz vicdan getirir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.