Yılbaşı geliyor savulun

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Yılbaşı geliyor savulun

Geçen gün bir basın toplantısına giderken, Güney Kıbrıs'tan yayın yapan Kiss FM'i dinliyordum. Bir de baktım ki Noel şarkıları bir bir yayına girmeye başlamış bile.

Tabii ki öyle olacak Aralık girdi mi Hristiyan ülkelerinde başlar bu furya.

Ha biz geri kalır mıyız. Asla.

Biz Kıbrıslılar yılbaşını biraz farklı bir şekilde kutlarız. Aslında farkımız dünyanın diğer ülkelerinden etkilenerek her tür kutlama içerisinde yer alma isteğimizdir.

Misal İngilizler ve Yeşil Hattın diğer tarafında ikamet eden diğer tür bir Kıbrıslı olan Rumlar başta olmak üzere, batılılar Noel'i kutlarlar. Garnitür olarak kutlamaları içerisine çeşni olsun diye Yeni Yıl'ı katarlar.

Biz Kıbrıslı Türkler, Noel'i de kutlarız, Yeni Yıl'ı da kutlarız, utanmasak ve toplum baskısından çekinmesek Musevi Yılbaşısı olan Roşaşana'yı da kutlarız diye düşünürüm.

Sanırım açıkgöz bir Kıbrıslı Türk düşünür zamanında konuyu araştırınca Roşaşana kutlamanın gerekleri arasında 26 saatlik bir oruç tutma zaruretini görmüş, "Bu kutlamayı pas geçelim. 26 saat yemek içmek, yıkanma, parfüm sürmek hatta ateş yakmak yasak. Yıkanma ve parfüm sürmeyi geçtim, ateş yakamazsak, mangal yakamayız. Mangalsız bir kutlama da biraz yavan olur. Bu kutlama ve tatil bize uymaz. Kesin bilgi hemen duyurulsun" diyerek bu kutlamayı da takvimlerine eklemek konusunda hevesli diğer Kıbrıslı Türkleri bu hevesten vazgeçirmiştir.

Bizde, Kasım ayı yerini Aralık ayına terk eder etmez, Noel'i kutlama hevesleri çerçevesinde Noel ağaçları evlerin baş köşelerine yerleştirilir. Işıklarla süslenir ve yürüyen ışık sistemi çalıştırılır. Allah muhafaza komşular ve yoldan geçenler bizleri Noeli kutlamayan bir aile olarak yadırgamasın diye ağaç yoldan görülecek şekilde bir pencere önüne yerleştirilir, hatta kapının üzerine de Noel'i kutladığımız kapımıza gelen anketör, satıcı, postacı veya tebliğ ile icra memuru tarafından net bir şekilde bilinmesine hizmet edecek şekilde bir Noel Baba ya da geyiklerinden birisinin figürü kapı numarasına denk gelecek şekilde yerleştirilir.

İngiltere'de bunun da çaresini bulmuşlar.

Dün bir haberde okudum. Dobbies adında bir şirket, ChristmasShopping diye nitelenen, noel alışverişi ödevini yerine getirmek konusunda zaman bulamayanlar ve noel ağacı süslemeye üşenenler için bir hizmet başlatmış bu şirket.

Telefonla arıyorsun. Yaklaşık 3 bin Pound'u da bayılıyorsun, Dobbies'in ekipleri sana süslenmiş, altında hediye paketi yapılmış hediyeler bulunan bir noel ağacı getirip teslim ediyorlar.

Noel ağacı süslemeyi de bir ticari teşebbüs haline getirdiler ha, demeyin sakın.

Zaten Noel olduğu gibi kontrolden çıkmış bir pazarlama taktiği değil mi?

Bizde bile yılbaşı yemekleri, kura çekilip işyerlerinde okullarda hediyeler alınması, aile içerisinde hediyelerin verilmesi, yılbaşılık kıyafet alınması, evlerin işyerlerinin hatta yolların süslenmesi yapılıyor ve de yapılacak.

Maksat para el değiştirsin.

Yılbaşı geliyor savulun.

Herkese hayırlı pazarlar ve keyifli yılbaşı hazırlıkları.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.