Ufukta 13'üncü maaş görünmüyor

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Ufukta 13'üncü maaş görünmüyor

Maliye Bakanı sırra kadem basınca, ben de herkesin sorduğu soruyu mecburen Başbakan Ömer Kalyoncu'ya aktarmak zorunda kaldım.

Sağ olsun, aradıktan kısa bir süre sonra telefonuma dönüş yaptı ve aslında herkesin bildiği ama ısrarla bilmezden geldiği sorunun yanıtını bir kez daha tekrarladı.

"13'ncü maaş ne zaman ödenecek sayın Başbakan" dediğimde, "hadi herkes dinlemiyor, söylediklerimi anlamamakta ısrar ediyor, sende mi" dercesine, durumu yeniden özetledi.

13'nci maaşın ödenmesinin bağlı olduğu zinciri bir kez daha tekrarladı.

Ekonomik protokol imzalanacak, onun imzalanabilmesi için su konusundaki tartışma bir anlaşmayla sonuçlanması lazım. Öyle olunca da kaynak aktarılacak ve 13'nci maaşlar ödenecek.

Kulağa Nasreddin Hoca'nın diken ektim meselesi gibi gelebilir ama gerçek bu.

Yani 13'ncü maaş ödemesi su konusunda Türkiye ile varılacak mutabakata kaldı.

Aslında bir mutabakat vardı ama Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi bunu reddetmişti hatırlayacaksınız.

Hatta bu müzakereyi yürüten Maliye Bakanı Birikim Özgür'e parti meclisindeki bazı hem Parti Meclisi hem de Cumhuriyet Meclisi üyesi sıfatlarını aynı anda taşıyan kişiler, Özgür'e "sen AKP Milletvekili değil, CTP Milletvekilisin" diye sert çıkışları olduğunu da duyduk sonradan.

Yani Başbakan'ın 13'ncü maaş zincirine ekonomik protokolün imzalanması, suda anlaşma ve sudaki anlaşmanın hem Türkiye Hükümeti hem de CTP Parti Meclisi'nce kabulünü eklemek mümkün ve doğru.

Şimdi hükümet Su ile ilgili bir öneri daha hazırlıyor. Bu önerinin 3-4 gün içerisinde sonuçlanıp Türkiye'ye gönderileceğini söyledi Başbakan bizzat bana.

Yani süreç ancak Cuma'ya kadar başlayacak. Cuma günü Türkiye'ye yapılacak öneride nelerin değişeceği ayrı bir tartışma konusu.

Öneri üzerine müzakere de yapılacaksa diyelim ki hafta başı. CTP Parti Meclisi'ne gitmesi ve orada tartışılması bir gün de öyle koyun. İmzalanması bir iki gün. Oldu mu Cuma?

Türkiye, kuru bir imzayla bize güvenir mi bu saatten sonra? Sanmam.

Bu milletlerarası anlaşmanın Mecliste onaylanmasını da ister herhalde. Hade Pazartesi özel gündem ile bunu da yaptık diyelim. Paranın aktarılması vs .vs

Bu 13'ncü maaş ödemesi; her şey yolunda giderse, Türkiye öneriyi kabul ederse, CTP Parti Meclisi de onay verirse, bu arada ortak Ulusal Birlik Partisi de arıza çıkarmazsa, en erken Ocak ayının 20'sini bulur.

O da iyi ihtimal.

Bu benim öngörüm tabi... ama görünen o ki, ufukta 13'ncü maaş pek görünmüyor şimdilik.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.