"Esneme Komisyonu" ne kadar esnek olacak?

Yayın Tarihi: 16/01/16 08:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Gün boyu, dün akşam gerçekleşen Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi toplantısının sonucunu merak ettim durdum. Evet bazı gazeteler bir şeyler yazıp manşetlerine yerleştirdikleri ancak sabah saatlerinde CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat'ın yazılanların, "dedikodu"dan ibaret olduğunu söylemesi yeni bir bilgi edinme ihtiyacı doğurdu.

Dedikodu yapmamak adına da Sayın Mehmet Ali Talat'ı aradım.

Bir komisyon kurulduğunu ve su ile ilgili anlaşmazlık çözülene kadar çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

Bir esneklik payı olup olmadığını sorduğumda ise, "Tabii ki esneklik payı var. Esneklik olmazsa müzakereler bir sonuca ulaşması mümkün olmaz" dedi.

Biraz içim ferahladı.

Çünkü o meşhur Parti Meclisi toplantısı sonrasında CTP ile ilgili algı, "Dediğimiz dedik. İsterse ülke batsın, bu suyun işletilmesinin özel şirkete yap işlet devret modeli ile devredilmesine kesinkes karşıyız. Ne olacaksa da olsun" şeklindeydi.

Talat'ın söyledikleri bunun böyle olmadığını, uzlaşı yolu aranması konusunda bir çaba ortaya koyacakları yönündeydi.

Kurulan komisyonun amacı "farklı görüşleri yakınlaştırmak" olduğunu söylüyor II. Cumhurbaşkanı ve CTP Genel Başkanı.

Benim aklım ikisi arası bir formüle kayıyor tabii.

Yani kamu özel ortaklığı gibi bir şey.

Bunu Talat söylemedi tabii. Söylemez, müzakereye hazırlanan bir lider, pazarlık marjını önceden açıklamaz elbet.

Ama ilk parti meclisi kararı ile Türkiye'nin pozisyonuna bakıldığında, "Hadi ortada buluşalım" dense olabilecek olan model bu gibi görünüyor.

Tevekkeli değil geçtiğimiz günlerde yapılan AKSA için olan değil, rutin olan Bakanlar Kurulu toplantısından mesajlar, "Hükümetin aynen devam edeceğini" söylüyordu.

Şöyle bir sıkıntı görüyorum sadece bu işte.

Belki de sıkıntı değildir ve ben kuruntu yapıyorum.

Bu konunun CTP içerisinde bu noktaya gelmesinde payı büyük olan Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli'nin, şimdi uydurduğum ismiyle, "Esneme Komisyonu'nda olmasıdır. Bilindiği gibi Ahmet Benli hem BESKİ Başkanı hem de Belediyeler Birliği Başkanı olarak bu konuda kamunun suyun işletilmesinde yer alması gerektiği noktasındaki en vokal ismiydi. Hala da öyledir.

Benli'yi tanıyanlar bilir, öyle kolay kolay esneyen bir adam değil. Bunu kötü anlamda söylemedim, kararlılığı Gönyeli'de harika işlere yol açtı.

Ama bu su konusundaki en bilgili isim olması ve partinin artık ağabeylerinden biri olarak kabul edilmesi "esneme komisyonunun" esnekliğini ortadan kaldırabilir endişesi taşıyorum.

Diğer taraftan da Talat'ın "çözülene kadar çalışacağız" lafını hatırlayıp bu krizin eninde sonunda son bulacağını da düşünerek ferahlıyorum.

Hakkımızda hayır...

****

Bu arada özel bir not.

Sevgili karım Benan ile karşılıklı olarak birbirimize şahitler huzurunda evet deyişimizin 17'nci yıldönümü bugün.

Kendisine bana verdiği iki tane birbirinden güzel çocuk için, benim gibi hakikaten bazen çekilmesi mümkün olmayan bir kişiye bu kadar zamandır tahammül ettiği için , bir gazeteci karısı olmanın zorluklarına sürekli olarak ses etmeden katlandığı için ve bana hayatımın en güzel 17 yılını yaşattığı için teşekkür ederim.

Seninle nice 17 yıllara!

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları