AKSA Yasak yakıtı yolda sattı kriz çözüldü

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

AKSA Yasak yakıtı yolda sattı kriz çözüldü

Kıbrıs Postası'nın dün manşetten duyurduğu, AKSA'nın son kez denilerek ithaline izin verdiği son gemi dolusu yüzde 3,5 kükürt içeren yakıtı ithal etmesine izin verilmesinin ardından ikinci bir geminin Kalecik limanına doğru seyir halinde olması ile ilgili ortaya çıkan kriz, Bakanlar Kurulu'nun yeni bir karar alması ve eskiden bu konuda alınan kararları yürürlükten kaldırması ile son buldu. Sabah 08.00 saatlerinde Kalecik Limanı'na geleceği rotasında belirtilen Conti Greenland Gemisi dün sabah saat 04.00 sularında rotasını değiştirerek, Limasol açıklarına yöneldi ve burada buluştuğu Caspian Galaxy adlı bir başka tankere yakıtı aktardığı öğrenildi.

Tarım Bakanlığı, Kıbrıs Postası'nın haberini kastederek, haberin gerçeği yansıtmadığını ifade etmesine karşın, AKSA'nın niyetinin bu yakıtı ülkeye sokmak olduğu hükümetin bilgisine gelir gelmez, Çarşamba günü Bakanlar Kurulu kararını yenilemesi haberin doğruluğunu kanıtlarken, AKSA yakıtı açık denizde satmak zorunda kalmasıyla kriz çözülmüş oldu.

Şimdi süreci bir hatırlayalım.

Filtre vardı yoktu tartışmaları ile başlayan bu elektrik üretiminin çevreye verdiği zarar noktasında başlayan süreç, AKSA'nın filtre takması ancak Kıb-Tek'in daha kaliteli yakıta geçişi planlaması ile seyir aldı.

AKSA filtresini yaktı, Bakanlar Kurulu ise Kıb-Tek'e yönelik olarak yüzde 3,5 değil yüzde 1 kükürt içeren yakıt alınması konusunda karar üretti.

AKSa'nın bir sözleşmesi olduğu için bu karardan muaf olduğunu yasal olarak biliyordu, zaten sözleşmesindeki filtreden çıkan salınım oranları bakımından kendini güvence altına almıştı.

O yüzden yüzde 3,5 kükürt içeren yakıtı sipariş etmeye devam ediyordu.

Bakanlar Kurulu kararı 1 Ocak 2016'yı işaret ediyordu.

Hemen akabinde limana gelen yakıt ise tartışma konusu oldu.

Çevre Bakanlığı direndi, Tarım Bakanlığı kesinlikle giremez dedi, ancak sözleşme ordaydı ve mahkeme yolu da açıktı.

Son kez diyerek izin verildi Ocak ayının ilk günlerinde.

Meğer AKSA bir sipariş daha vermiş bu arada sessiz sessiz.

Bir kere veren, sözleşme ve bacadaki salınım oranlarına bakara yeniden vermek zorunda diyerek bir gemiyi daha yola çıkardı. İki gündür yaşanan ve haberimize konu olan krizin süreci böyle gelişti.

Hükümet, bizim haberimizi yalanlamak kolaycılığına kaçtı. Halbuki, hükümetin apar topar yeni bir Bakanlar Kurulu Kararı alarak "son kez" sözünün arkasında durduğunu ve AKSA'ya meydan vermeyeceğini gösterdiğini ahaliye anlatması daha güzel olurdu.

Biz de hükümetimiz var ve kendi koyduğu kuralların arkasında duruyor onuru ve gururunu hissettiğimiz ender zamanlardan birini yaşardık.

Onlar bunu yapmasa da biz bu güzelliği yaşıyoruz. Onlar bize, haberin doğru olduğunu bildikleri halde, bize haberiniz yalan deseler de biz bu yasak yakıtın ülkeye gelememesi nedeniyle mutluyuz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.