Delik cebe elinizi atarsanız....

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.77

A- A A+

Delik cebe elinizi atarsanız....

Alın size devlet ve hükümet.

A'dan Z'ye her şeye zam yapmışlar. 350 kalem harcı çeşitli oranlarda arttırmışlar ve 1 Şubat itibarıyla ellerini ceplerimize sokmaya hazırlanıyorlar.

Sanki yollar tamammış gibi, asfaltlar eksiksizmiş gibi, seyrüseferlere araçların okkasına göre zam yapmışlar.

Pasaport sanki İngiliz Pasaportuymuş gibi bir fiyatı vardı. Daha da arttırdılar.

Düşünsenize beş yıldızlı bir otelin perakende ruhsat harcı ile düz bir vatandaşın 10 yıllık sürücü ehliyeti aynı para nerdeyse. Saçmalığın dik alası.

Daha sayacağım ama kendime hakim olamayıp ters bir şey yazarım diye duruyorum.

Hükümet hala durumun farkında olmadığını anlıyorum bu kararından.

İnsanların maaşları döviz karşısında eridi. Ekonomi artık berbat noktasının çok altına düştü ve durumu tarif edecek kelime bulmakta zorlanıyoruz. Esnaf perişan, özel sektör çalışanı zaten uzun zaman önce bitmişti.

Hükümet bunu görmez de zaten ayın sonunu bulmayı bırak ay ortasında cebine parası bulunan memur hariç kimseyi bulabilene aşkolsun dediğimiz ortamda, yine elini vatandaşın cebine atmasını bildi.

Bilmediği bir şey var bu son derece başarılı ve reformlarla başımızı döndüren hükümetin.

O da elini cebimize attığı anda eline gelecek olan delikli cepten başka bir şey olmayacağıdır.

Bir başka ifadeyle, hükümet zam yaptıkça gelirinin artacağını düşünürken, vatandaş ödememeye başlayacak. Sivil itaatsizlik anlamında değil. Parası olmadığı için ödeyemeyecek.

Göreceksiniz pasaport çıkaran sayısı hızla azalacak. Ehliyetini yenileyenlerin sayısı da aynı şekilde.

Evlenenler bile azalacak.

Av ruhsatı çıkaranlar, seyrüseferini çıkaranlar. Hepsi azalacak.

Siz bu rakamları herkesin ödeyebileceği makul seviyeye çekmediğiniz sürece kimse ödemeyecek. Siz de umduğunuz ve memur maaşlarını ödemek için kullandığınız bu geliri elde edemeyeceksiniz.

Sen basiret gösterip asgari ücreti arttırma. Sen reel sektörü hızlandıracak, ekonomiyi büyütecek önlem alma, memur maaşlarını ödemekten ibaret olan kamu maliyesinin yüzü suyu hürmetine herkesi zamlarla bunaltmaya çalış.

Bir önceki hükümet vatandaşın dövizin yükselmesi karşısındaki mağduriyetini ortadan kaldırmak olmasa da azaltmak için önlemler alacağını duyurmuştu.

Bu hükümet herhalde dövizin düştüğünü ve Türk Lirası'nı değer kazandığını sanıyor ki böyle bir zamlar silsilesini yapmayı uygun görüyor.

Harçları azaltıp bu zor zamanda halka nefes aldırmak yerine, maaşları ödeyip başarılı addedilmek için bastılar zammı.

Aferin size. Reform dediğiniz buysa. Ben böyle reform istemem.

Yapacak bir şey yok. Günah bizden gitti.

Hükümet delik cebe elini atmaya karar vermiş.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.