Girne'de arazi çeşitleri arttı

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.43

7.57

$

6.82

A- A A+

Girne'de arazi çeşitleri arttı

Dostum İçişleri Bakanı Asım Akansoy'un ezber bozan ve cesur uygulamaları, gerçekten kötü ve havasız bir ortamdan çıkıp, temiz ve serin havayı ciğerlerinize çektiğimiz anda hissettiğiniz o ferah duyguyu hissettiriyor çoğunlukla.

Gece kulübünde dayak meselesi, sosyal sigortalar binası ile ilgili tutumu ve iş güvenliği konusundaki çabaları alkışlandı.

Devletin hantal yapısı içerisinde, dinamik ve sınırları zorlayan bakanların varlığı, halkın genelini bilmemekle birlikte, beni mutlu ettiğini söyleyebilirim.

Girne'deki acil önlem planı ile Girne'deki çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için adım atan Asım Akansoy'u ve çalıştığı paydaşları selamlıyorum.

Her Girne'ye inişte, Girne'nin Bodrum gibi küçük bir liman kenti olmaktan biraz daha çıktığını gözlemlemek acı veriyor. Sanırım Akansoy'un da canı yanıyordu.

Evet alınan önlem geçicidir ancak asıl önlem ve işin temelini oluşturacak noktaya gelene kadarki süreci hasarsız atlatmak için önemli buluyorum.

Şimdi Girne'de yeni bir durum ortaya çıktı.

Aynen eşdeğer ya da Türk malı arazilerin arasındaki fark gibi, Girne'de Emirname'den önce proje alan ile Emirname sonrası projeye başvurulabilecek araziler diye iki kategori oluştu.

Öğrendiğimiz kadarıyla emirnamenin çıkacağını bilen çok sayıda inşaat şirketi ve arazi sahibi acele bir şekilde projelerini eski uygulamaya göre çok katlı sisteme göre projelendirdiler.

Böyle olunca da ortaya çok katlı bina için projelendirilmiş arazi ile henüz projelendirilmemiş ve projelendirilse dahi ancak 7 ya da 5 kat ile sınırlandırılmış projelerin kondurulabileceği arazi seçenekleri çıkmış oldu.

Tabiatıyla da bu seçenekler arasında ciddi fiyat farkları olacak.

Bir süre sonra emlak sitelerinde, "sahibinden satılık, eski emirnameye göre projelendirilmiş arsa" ya da "Girne'de 2016 Şubat'tan önce projelendirilmiş arsa" diye ilanlar görmeye başlayacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

Evet karar doğru ve olması gerekendir. Master Plan ihtiyacı hala bakidir.

Bazı çevrelerin de tepkileri haklı olmakla birlikte Bakan Akansoy'un yaptığı da zaruri idi.

Ama dediğim gibi bundan birilerinin cebini doldurması ne yazık ki içinde bulunduğumuz sistemde kaçınılmaz. Bunun için bakanı suçlamak olmaz.

İyi niyetli ve açgözlü insanlardan oluşan sistem ne yazık iyiniyetli ve yurtsever insanların girişimlerinden rant elde etmeyi dahi becerebiliyor.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.