Hadi Tıp Bayramı kutlayın da göreyim...

Yayın Tarihi: 14/03/16 07:47
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Türkiye'de ve ülkemizde kutlanan bu gün, Tıp Haftası'nın takibiyle bir haftaya yayılacaktır.

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir.

Bayram tıp alanında çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günü olarak geçiyor.

Ülkemizde de kutlanacak. Ancak tıp bilimine katkıların ödüllendirilmesi kısmını biz es geçeceğiz sanırım. Sadece sorunları konuşacağız.

Sadece sorunları konuştuğunuz bir alanın bayramı da kutlanmaz. Sadece sorunlardan ibaret olan bir bilimsel alanda kutlamaktan söz etmek pek doğru gelmiyor kulağa.

Neyi kutlayalım? Kürtaj işini mi? Bazı doktorların gözünü para hırsı bürüdüğü için anne karnından çıksa yaşayacak olan bebekleri toprağa gömdüklerini mi kutlayalım?

Yoksa sağlık bakanlarının, cumhurbaşkanlarının hatta vekillerin şifayı başka ülkelerde aradıklarını mı?

Neyi kutluyoruz?

Kamu doktorlarının ikinci iş yapmasının yasak olduğu Anayasa Mahkemesi kararı ile sabit olmasına karşın Bakanlığın bu kararı uygulamayacağını açıklamasını mı kutlayalım?

Yoksa kutlamalarımız arasına, bir gecede birkaç kişiyi bayıltan ve klinik klinik gezen anestezistleri mi?

Adli tıp uzmanı olmadığı için otopsi raporlarının geciktiğini, ya da hiç gelmediği gerçeğini mi kutlayalım?

Kutlayalım da neyi kutlayalım?

Kamu doktorlarının, devlet hastanesinde hasta avladıklarını sonra özel kliniklerinde tedaviye devam etmelerini mi kutlayalım? Hadi şampanyalar açılsın. Kutlamalar başlasın.

Sağlık Bakanlığı'nın domuz gribinden endişeye gerek yok derken, insanların domuz gribinden ölmesini mi? Bunu mu kutluyoruz bugün?

Türkiye'deki hastanelerin buradan hasta avlamak için izinsiz ve kayıtsız şube açmalarını kutluyoruz herhalde bugün.

Sağlık Bakanlığı'nın görevini kötüye kullanan hekimler üzerinde herhangi bir yaptırım gücü olmamasını mı kutlayalım bu kutlu günde?

Yoksa hastaların devlet hastanelerine iyi girip hasta çıktığını mı?

7,5 aylık hamile bir kadının devlet hastanesinde ultrason randevusunun 3 ay sonraya verilmesini kutluyorsak bir diyeceğim yok tabii.

Genel Sağlık Sigortası vaadinin her sağlık bakanının dilinde olduğunu ancak hayata geçmediğini ve geçme ihtimalinin zayıf olduğunu mu kutluyoruz bugün ve önümüzdeki hafta?

Bedava sağlık hizmetinin ödenen vergiler karşılığında vatandaşa verilmesi gerekiyor olmasına karşın, sağlık giderinin vatandaşın en büyük gider kalemlerinden biri olmasıdır herhalde kutlayacağımız bugün.

Yoksa, Onokoloji Merkezi'ne çocuk bölümünün aktarılmamasını mı?

Ha sahi çocuk onkoloğunun istifa etmesini kutlayabiliriz belki.

Çürüyen pahalı tıp cihazlarını mı kutlayalım yoksa, kanser hastalığına göz göre göre yakalanan radyologlarımızın durumunu mu?

Çöpe atılıp kedilere yem olan tıbbı artıklar kutlama sebebi olabilir mi? Gelin biz eczacıların sosyal sigortalardan paralarını alamamasını kutlama nedeni yapalım.

Ya da ülkemizde özel hastane mevhumu olmasa hayatta olmayacak olanların yaşamlarını kutlamak en iyisi.

Kutlayacak şey çok bizde.

Hadi bu ülkede 'Tıp Bayramı' kutlayın da göreyim sizi.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları