DP'de gerçekleşen ve potansiyel istifalar "tamamen duygusal"

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.77

A- A A+

DP'de gerçekleşen ve potansiyel istifalar "tamamen duygusal"

Hasan Taçoy partisinden mi istifa etti yoksa görevlerinden mi tartışması kısa sürdü ve Demokrat Parti'nin Ulusal Güçler kanadının en sembol ismi Hasan Taçoy'un artık Demokrat Parti ile ilişkisini kestiğini öğrendik.

Peki bu istifanın arkasında ne vardı?

Hasan Taçoy'a sorduk, klasik politikacı tavrı ile lafı dolandırdı ve bunun bir aidiyet meselesi haline geldiğini, Demokrat Partililerin onu partili olarak görmediklerinden dolayı rahatsızlığının bu kararı almasına neden olduğunu söyledi.

Tabii ki Taçoy'un söylediğine inandık ancak konunun bunula sınırlı olmadığını da biliyorduk. Biraz daha soruşturunca asıl istifa nedeninin partinin 50 aday adına aldığı borcun ödenmesi konusundaki anomali olduğu bilgisi geldi.

Öğrendiğime göre, siyasi patiler borçlanamadığı için yapılan genel uygulama kişilerin partiler adına borçlanmasıdır. DP'de 2013 seçimlerine her aday 20 bin TL kişisel olarak borçlanıp partinin seçim masraflarına katkı yapılmış. Bu paranın da milletvekili katkılarından geriye ödenmesi konusunda mutabakata varılmıştı.

UG'li vekiller bu paranın ödenip ödenmediği konusunda parti yönetiminden döküm istediklerini ancak bu dökümlerin verilmediği, verilmediği gibi de 2017 yılının Haziran ayında bitmesi gereken borcun ancak yarısının ödendiği bilgisine sahip olduklarını ifade ettiler. Kişisel olarak borçlu bulundukları ve borcun gerektiği süre içerisinde ödenmediği endişesi ve borçtan dolayı olarak bankaya karşı kişisel olarak sorumlu bulundukları gerçeği anladığımız kadarıyla istifaları geciktiren bir konu idi şimdiye kadar.

Bununla ilgili Sayın Serdar Denktaş'ın söyleyecekleri vardır. Onun görüşleri de bu sütundü kesinlikle yer bulur.

Şimdi gelelim asıl konuya.

UG kanadından DP çatısı altında, Hakan Dinçyürek ve Hasan Taçoy'un istifasının ardından kala kala Özdemir Berova ile Menteş Gündüz kaldı.

Berova, AKPA toplantısına katılmak üzere Strasburg'a gitti ya da gidiyor. Çarşamba günü döneceğini ve Menteş Gündüz ile birlikte muhtemelen, DP'nin UG takısının kalan kısmını istifaları ile düşürecekler.

Ondan sonra ne olur.

Bildiğim kadarıyla ana muhalefet partisi konumundaki Demokrat Parti Meclis'te 4 milletvekili ile temsil edileceğinden artık grubu bulunmayacak. Grubu olmayınca da Ana Muhalefet konumu da ortadan kalkacak. Komitelerdeki sandalyeleri, iktidar partileri arasında paylaşılacak ve komitelerdeki muhalefet varlığı tamamen yok olacak.

Eskiden teamül olan sonra yasalaşan Meclis Başkan Yardımcısının ana muhalefetten seçilmesi durumu da tehlikede şu anda. Yani grubu bile olmayan bir partinin Meclis Başkan Yardımcısı vermesi biraz garip, belki de yasadışı olacak.

Evet UG'li vekiller yeni yasa nedeniyle orijinal yerleri olan UBP'ye geçemeyecekler ancak bildiğimiz kadarıyla dışarıdan bir destek durumu söz konusu olacak. Ancak 39 milletvekiline sahip bir hükümetin dışarıdan desteğe ne kadar ihtiyacı var? Ve UBP bunun karşılığında ne verir ya da bir şey verir mi? Bunları zamanla birlikte göreceğiz.

Ancak anladığımız tek şey, DP'de gerçekleşen ve potansiyel istifalar "tamamen duygusal"...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.