Rasyonel bir hükümet olsun

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Rasyonel bir hükümet olsun

Görünen o ki siz bu yazıyı okuduğunuz sırada, hükümet kurulmuş ve resmi formaliteler sürecini yaşıyor olacak.

İbre UBP-DP ve bağımsızların destek verdiği bir hükümet seçeneğinden yana.

Kilit konumdaki Demokrat Parti'ye yapılan teklifler ne kadar cazip olursa olsun, DP'nin UBP ile koalisyon hükümetine gireceği artık bu noktadan sonra aşikardır.

Bunun sebepleri var tabii. Birincisi ve en önemlisi Türkiye ile imzalanması yılan hikayesine dönen ve bunun sonucunda da KKTC'de hayatın durma noktasına geldiği Ekonomik Protokol'dür.

Bu koltuklara oturacak olanların ekonomik protokolü imzalaması şartı var her şeyden önce.

Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin içinde bulunduğu seçenek bu nedenle imkansız görünüyor. Protokolü imzalama noktasında CTP yönetiminin sorunu olduğunu düşünmüyorum. İmzalayacaklardı imzalamasına ancak sorun, bu imzayı CTP Parti Meclisi'ne hazmettirmek noktasında çıkıyor.

Su anlaşması sürecinde de yaşadık. Parti liderinin, bakanların, hatta Başbakan'ın olur verdiği konular gelip gelip Parti Meclisi duvarına çarptığı için işler ilerleyemiyordu.

Ekonomik Protokol'ün imzalanmasındaki gecikmenin su anlaşmasının imzalanmasındaki malum gecikmelerin yarattığı bir zincirleme reaksiyon olduğunu unutmayalım.

CTP'de Parti Lideri'nin ve CTP'nin uhdesindeki icracı kesimin reel görüşleri ile parti meclisindekilerin reelden uzak teoride saplanıp kalmış görüşlerinin birbiri ile örtüşmemesi büyük sorun oldu bu ülkede.

Diyeceksiniz ki, ya da diyecekler ki, CTP demokratik bir partidir ve Parti Meclisi en yüce organdır, dolayısıyla hiçbir genel başkan ya da bakan Parti Meclisi'nin hilafına iş yapamaz ve karar üretemez. Teoride bu doğru ancak iş pratik yaşama ve halkın ihtiyaçlarına gelince bu sistem ne yazık ki çalışmıyor. Seçilen Başkan'ın kararları esas, sorumluluğu bu yüce organa olmalı. CTP'de bu gelenek değişti ve Parti Meclisi denetim görevinin yanı sıra icraat ve karar alma görevini üstlnemiş durumda. Başkanlık sistemi içerisinde seçilen genel başkanın ne hükmü kalıyor?

Konuyu dağıtmadan hükümet işine dönelim.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da bu durumun farkında.

O yüzden CTP'nin içinde olacağı bir seçenek çok cazip gelmiyor.

İktidara gelip koalisyon ortağının Parti Meclisi tarafından elinin kolunun bağlanmasını kim ister? Hele hele önümüzdeki yılın seçim yılı olması neredeyse kesin iken.

CTP-UBP hükümetinin dağılmasının nedeni ortada iken, aynı Parti Meclisi orada iken DP neden aynı çukura kendini atsın ki.

Cumhurbaşkanı dün akşam döndü. Döndüğü saatlerde ise DP Parti Meclisi kararını büyük ihtimalle üretmiş olur ve hükümet gayrı resmi olarak kurulmuş olur diye öngörüyorum.

Yeni hükümetin yapması gerekenler var.

Derhal kişisel farklılıkları bir süreliğine unutup, KKTC'deki reel veriler üzerinden siyaset üretmeye ve icraatlarını süratle hayata geçirmeye yönelmelidir.

Kısır tartışmalardan uzak, icraat hedeflerini halkın bekleyen acil ihtiyaçları düzleminde sıralayıp kolları sıvaması ve kaybedilen zamanı telafi edecek hızda çalışmalıdır.

Bakan olanlarla, bakan olmayanlar, kol kola girip KKTC için ellerini taşın altına koymalıdır.

Çözüm sürecine desteklerini ortaya koymalı, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı masada zor durumda bırakacak açıklamaları kamuoyu önünde yapmayıp, çekincelerini Cumhurbaşkanı'na bizzat aktarmalıdır.

Her şeyden önce rasyonel bir mantıkla hükümet icraatları planlanmalı ve bu ülkenin ayak ölçüsü ile yorgan ölçüsünü birbirine denk getirme süreci başlamalıdır.

Türkiye ile ilişkiler normalleşmeli, Türkiye'nin de buna çaba göstermesi için ise diyalog sürekli en yüksek seviyede tutulmalı.

Karar alınmalı ve kararlar uygulanmalı. Geri adım atılmamalı ve siyaset müessesesinin ülkedeki yerle bir olan itibarı yeniden tesis edilmeli.

Bütün bunlar ise rasyonel bir çerçevede ele alınmalı.

Hayırlısı diyelim...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.