Başkanlık öncesi son sistem değişikliği

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.51

7.66

$

6.75

A- A A+

Başkanlık öncesi son sistem değişikliği

Bu çarşaf liste, çarşaf liste olmadı.

Yani ilk önce yeni Seçim ve Halkoylaması Yasası'nın çarşaf liste olarak nitelendirmekten vazgeçelim. Olsa olsa, çarşafımsı, tek bölgemsi, her bölgeden insanların diğer bölgelere oy kullanabileceği dar bölgeli, tek bölge kılığındaki seçim sistemi denilebilir.

Ben tek bölge seçim sistemini hep destekleyenlerdenim. Ancak ortaya çıkan model biraz karışık.

O kadar karışık ki önceki gün zekasına ve Türkçe hakimiyetine güvendiğim Kıbrıs Postası Haber Müdür Yardımcısı Vatan Mehmet ile yine zekasına güvendiğim ve meclisteki en bilgili adamlardan biri olan CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman, bu yasanın ne olduğu ve nasıl çalışacağı konusunda anlaşamadığına göre, bu iş gerçekten karışık.

Tek bölgeye geçecektik ve herkes KKTC Milletvekili olacakken, şimdi bakıyorum yine bölge milletvekilleri olacak.

Kişisel olarak tatmin oldum desem yalan söylemiş olurum.

Amaç dar bölgede, özellikle küçük ilçelerdeki vekillerin, makama geldikten sonra sadece bölgecilik yaparak yeniden mecliste sandalyeye sahip olmayı garantilemek için yürüttükleri çalışmaların önüne geçmekti.

Şimdi ortaya çıkan bu durumda, dar bölgedeki vekil adaylarının işini biraz zorlaştırmaktan öteye geçemedi. Hele hele küçük ilçelerden vekil olup, bakanlık koltuğuna nail olanların avantajlı olduğu ancak biraz daha fazla dolaşmaları gereken bir durum ortaya çıktı. Tabii benim gibi kıt zekaya sahip birisinin anlayabildiği kadarıyla.

Her vatandaşın, oy verirken ÖYS sınavı gibi bir süreçten geçmek durumunda olduğunu boş vermek için yoğun bir çaba gösteriyorum kendi dünyamda ama çıkacak geçersiz oyların meclisin belirlenmesinde etkili olacağını söylemek için üniversite sınavını kazanacak kadar akla sahip olmak gerekmiyor sanırım.

Yarım aklım var ya...

O aklım bana bu seçim sisteminin aslında daha önce bozulan ve düzeltilmeye çalışılırken daha da karmaşıklaştırılan bir sistem olduğunu söylüyor. Aynı akıl; murat edilenin dar bölgede menfaat sağlayıp, koltuk kapatanların yarattığı sorunu çözmek için daha basit bir yöntem olduğunu söylüyor.

Bazen eskilere dönmek, eskilerin irfanından yararlanmak birçok sorunun çözümünü de beraberinde getiriyor.

Misal; Lefkoşa, Güzelyurt, İskele, Girne ve Mağusa şeklinde 5 seçim bölgesi yerine eskiden olduğu gibi Lefkoşa, Girne ve Mağusa şeklinde ayıracağımız üç daha genişçe bölge ile bu sözünü ettiğimiz sorun pekala çözülebilirdi.

Amaç dar bölgeden kurtulup bölgeyi genişletmek değil miydi? Beş bölgeden tek bölgeye indiremediğinize göre, hiç olmazsa üç bölgeye düşürün. Eskiler bunu yapmışsa bir bildikleri vardır. İlçe oldu diye ayrı seçim bölgesi olması Allah kelamı değil ki.

Yazıyı burada kısa kesip son bir öngörü yapayım. Başkanlık sistemi öncesi son seçim sistemi değişikliği.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.