Popülizm üzerinden popülariteye dikkat

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.47

7.57

$

6.75

A- A A+

Popülizm üzerinden popülariteye dikkat

Trump ile Sanders Amerikan halkının şimdiye kadar gördüğü en popülist başkan adayları olarak tarihe geçmiş durumdalar. Amerika Birleşik Devletleri çok popüler başkan adayı gördü ancak popülist olanı nadir geliyor. Bu da böyle bir başkan adaylığı seçimi.

Popülarite ile popülizm arasında çok ince çizgi var ancak birbirilerinden çok farklı kavramlar.

Bir siyasinin bir kavramı kullanarak diğerine doğru hareket etmeye yeltenmesi onu amacına belki de ulaştırır ancak onun ülkesine bir fayda getirmesi mümkün değildir. Popülizm yaparak popüler olmak, ya da popülaritesini kullanarak popülizm yapmak siyasilerin zaman zaman düştükleri yanlışlardır.

Amerikan Cumhuriyetçi Başkan aday adayları Donald Trump ile Ernie Sanders Amerikan orta sınıfının kızgınlığını ve tepkisini kullanarak popülizm yapıyorlar. Onların söylemek istediklerini ancak söyleyecek platform bulamadıkları şeyleri söyleyip onları rahatlatıyorlar. Trump ile Sanders, insanların söylediklerine inanıp inanmadıkları önemli değil bu noktada. Orta sınıf bunları duymak istiyor çünkü kızgın. İki aday adayı da bu kesimin kızgınlık ateşine benzin dökerek bundan faydalanıyor.

Tabii toplumsal huzursuzlukların, hatta şiddetin önlenmesinde önemli bir rolü vardır bu tür nutuk ve söylemlerin.

Rahmetli Doğan Harman 2003-2004 yılarında Annan Planı'na yoğun bir şekilde destek verirken, planın karşısında duran ve planı destekleyen herkes ile yayın yoluyla kavga eden Volkan Gazetesi de ona sürekli saldırıyordu. Artık Doğan Harman bile demiyorlar, "fırıldak" ve benzeri aşağılayıcı sıfatlarla Doğan Harman'a en sertinden eleştiri getiriyorlardı.

"Muallim. Volkan Gazetesi'nde yazılanlardan rahatsız olmuyor musun?" diye sorduğumda cevabı çok enteresandı.

"Volkan Gazetesi'nin varlığı ve yazdıkları bizi hayatta tutuyor. Bizim gibi düşünmeyen insanlar bize aşırı derecede kızgın. Bu kızgınlıkları bir gaz gibi içlerinde birikiyor. Biriktikçe büyüyor ve bir noktada patlar. Bu patlama anında ne yapacakları belli olmaz. Biri bizi gelip öldürebilir, ya da malımıza mülkümüze veya sevdiklerimize zarar verebilir. Volkan Gazetesi yayınları ile bu insanların gazını alıyor. Onlara, 'oh iyi ettiler bu densize' deme hazzını yaşatırken, kızgınlık da azalıyor. Gaz alınıyor" demişti.

Şimdi Trump ile Sanders de aynı şekilde ulvi bir vazife görüyolarr ancak bu yaptıklarının popülizm olduğu gerçeğini ve bu yol popülarite arttırmak ya çalıştıkları gerçeğini değiştirmiyor.

Ülkemizdeki halkın kızgınlığı malum. Siyasete ve siyasetçiye olan kızgınlığı ve tepkisi ortada ve birileri tarafından değerlendirilecektir elbet.

Ancak kızgınlığı, oya, yani popülariteye dönüştürmeye çalışmak da popülizm olduğu unutulmamalı ve bu yola mümkün olduğu kadar sapılmamalı. Yoksa dönüp dolaşıp tepki ve kızgınlık üzerinden bir yere ulaşmış olan popülist bir yapıdan bahsetmek zorunda kalırız. Bu yapıların diğerlerinden de bir farkı olmaz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.