Alakalı olmadığımız vize heyecanımız

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.51

7.65

$

6.75

A- A A+

Alakalı olmadığımız vize heyecanımız

Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün Avrupa Birliği ülkelerine vizeyi kaldırmasını tarihi bir olaymış gibi yorumlayanlara bakıyorum da neler neler söylenmiş.

Yok Türkiye KKTC'yi tanımış, yok Kıbrıs meselesi çözülmüş. Aklınız durur.

Konunun aslında Kıbrıs sorunu ile hiç alakası yok ancak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin hasbelkader bir Avrupa birliği üyesi olması hasebiyle biz de ucundan kıyısından alakadar olmak durumunda olduk.

Türkiye artık Avrupa Birliği Pasaportlarına vize uygulamayacak. Türkiye AB Pasaportlarına vize uygulamayacak derken bir şeye de netlik getirelim.

Türkiye vize verirken, Schengen Vizesi almak için normalde AB Pasaportu sahibi olmayanlara AB Konsoloslukları tarafından yapılan mülakatlar, tapu fotokopileri ve banka cüzdanları gibi bir süreç yoktu. Türkiye'nin AB pasaportlarına vize verirken şöyle veriyordu.

Uçaktan İstanbul Atatürk Havalimanı'na inersiniz. Pasaportunuzu vize bölümündeki görevliye uzatırsınız. 15 Euro da para verirsiniz. Oradaki görevli Pasaportunuza bir pul yapıştırır. Bu pul 30 ya da 60 gün geçerli çoklu giriş çıkış vizesidir.

Pasaportunuz gerçek ise vize almama ihtimaliniz yoktur.

Bu uygulama ortadan kalkıyor sadece. Yani aslında Türkiye aldığı 15 Euro'dan vazgeçiyor bir başka bakış açısıyla bakacak olursanız.

Gelelim bizi ilgilendirir gibi görülen ama pek de ilgilendirmeyen kısmına işin.

Kıbrıs Cumhuriyeti hasbelkader bir AB ülkesidir.

O yüzden bu uygulamaya dahil edilmiştir.

Kıbrıs Cumhuriyeti Pasaportu taşıyan bir vatandaş az önce anlattığım gibi vize bankosuna yaklaşır ve 15 Euro karşılığında pulunu alırdı. Artık almayacak.

Yani Kıbrıs Cumhuriyeti Pasaportu taşıyan bir kişinin Türkiye'ye girişi yasaktı ve şimdi serbest oldu diye bir durum yok.

Aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu taşıyan bir vatandaşın Güney Kıbrıs'a girmesinde, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yasadışı ilan etmediği limanlardan giriş yaptığı sürece, bir sıkıntı yoktu. Vizesini alır, Atina üzerinden pekala Larnaka'ya uçakla inebilirdi. Durum Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları için nasıl gelişecek bilmiyorum. Kıbrıs'ın Schengen'e dahil olmadığı gerçeği ortadadır ve bunun bir sorun olup olmayacağını şimdilik kestiremiyorum. Çünkü henüz Türk vatandaşlarına vize serbestliği kararı Avrupa Komisyonu tarafından alınmış değil. Bunun bugün olmasını bekliyoruz. Detaylar bugün netleşecek.

Ha bu süreç Türkiye ile Kıbrıs Cumhuriyeti ilişkilerinin normalleşmesi noktasında bir adım mıdır? İyimser bir yaklaşımla dahi minik bir adım tarifi mümkün değildir diye düşünüyorum.

Heyecanı da anlamıyor değilim.

Bu Kıbrıs sorunu ile ilgili arenadaki siyasi durağanlık vatandaşı farklı farklı yerlerden heyecan beklentisi içerisine sokuyor. Heyecan ve hezeyanımızın nedeni budur.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.