Vize anlaşmasının mimarı Aylan

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.44

7.59

$

6.81

A- A A+

Vize anlaşmasının mimarı Aylan

Vize tartışmaları devam ederken aslında işin merkezinden uzaklaştık. Uzaklaştık derken herkes kendine göre yorumlamaya çalışırken, bu vize uygulaması neden gündeme geldi ve baş döndürücü bir hızla realize oldu unuttuk.

Hatırlayanınız var mı bilemem.

Öyle diyorum çünkü o kadar bir obsesif yorumlar yapıldı ki, bu işin ortaya çıkış nedeninin unutulduğuna gerçekten inanmaya başladım.

Hatırlayalım. Suriyeli bir çocuk sahile vurmuştu.

Aylan Kürdi adlı çocuk, top peşinde koşması gereken yaşta, evinin çatısına bomba düşmeyecek bir ülke bulmak için yola düşmüştü.

Minik Aylan, kimyasal silahlardan çıkacak olan gazın ciğerlerini yakmaması için kaçarken, o küçük ciğerlerini Ege'nin soğuk tuzlu suları doldurmuştu.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki vize serbestiyeti anlaşmasının temeli işte bu trajik olay sonrasında atıldı. Ya da en azından bu kadar hızlanması ve gerçekleşmesinin nedeni Aylan Kürdi adlı çocuğun kumsaldaki cesedidir.

Şimdi, Türkiye'de vizesiz seyahat etme hevesindekiler.

Türkiye ile Güney Kıbrıs arasında ilişkilerin normalleşmesi üzerinden, "biz dışarıda kaldık", ya da "Kıbrıs sorunu çözülüyor" diye heyecanlanıp hayıflananlara bakıyorum da işin aslından uzaklaşmışız.

Nisan ayında Türkiye'nin Ege sularında hayatını kaybeden mülteci sayısı sıfır.

Evet yanlış okumadınız, Nisan 2016'da hiç bir mülteci Yunaistan'a gitmeye çalışırken boğulup ölmemiş.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında birçok ırkçıyı alevlendiren ve bu vize işinin de temelini teşkil eden anlaşma yürürlüğe girdiği andan itibaren Ege denizinde boğulanların sayısı ilk önce dramatik bir şekilde düştü sonra da sıfırlandı.

Rakamlara bakalım isterseniz.

Mart ayında 32 kişi.Şubat'ta 38 kişi.Ocakayındaise 103 kişidahaiyivegüvenlibirhayatararken, hayatlarının en tehlikeliyolculuğunaçıkıphayatlarınıkaybettiler.Aralarındaçocuksayısıazımsanmayacakkadarfazlabuarada.

2015 yılındatoplamda 279 kişibuyolculuklardansağkurtulamamış.

Suriye'dekigöçmenkrizipatlakverdiğigündenbuyanageçenyaklaşıkikiyılda 542 kişihayatınıkaybetmiş.

Anlaşma yürürlüğe girdiği andan itibaren ise rakam sıfırlanmış.

Buna sevineceğimize. Küçük Aylanlar'ın ölümünün durduğu gerçeğini görüp gülümseyeceğimize, pasaportumuz vizesiz seyate uygun mu? Türkiye kökenliler Güney Kıbrıs'a geçebilecek mi? Türkiye Güney Kıbrıs'ı tanıdı mı? gibi abuk subuk kalan sorular soruyoruz.

Aylanlar ölmüyor. Artık buna sevinelim bence.

Ve bu vize anlaşmasının mimarı ya da hızlandırıcısının aslında Aylan olduğunu unutmayalım.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.