Bu hükümetin ömrü nelere kadir?

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

A- A A+

Bu hükümetin ömrü nelere kadir?

Bu hükümetin ömrü ile Halkın Partisi'nin popülaritesi ters orantılıdır.

Çok iddialı bir tespit gibi gelebilir ancak, bu işlerden azcık anlayan sade bir yurttaş olarak benim gördüğüm budur.

UBP-DP Hükümeti ne kadar uzun sürerse Halkın Partisi'nin bir zamanlar liderinin bundan sonraki Başbakan olacağına kesin gözüyle bakılan yeni partinin popülaritesi ve potansiyel oyu da o kadar düşecektir.

Eğer UBP ile DP bu kritik aritmetik üzerinde herhangi bir tren kazasına uğramaz ve 2018'e kadar ülkeyi yönetmeyi başarırsa ve halkın kalbine ve de cebine olumlu anlamda dokunacak işleri başarırsa, ana akım partilere olan tepki üzerinde temel bulan ve bu temel üzerinden popülaritesini arttırıp siyasette söz sahibi olmaya başlayan HP, ciddi bir alternatif olmaktan çıkar.

Tabi ki bunun tersi de doğrudur.

Mevcut hükümet bu şansı iyi değerlendirmez ve insanların yaşamlarında bir iyileşme hissedilmezse, o zaman koalisyon ortağı iki partiden seçimlerde çok fazla söz etmeye gerek kalmaz.

Tabi hükümetin bu işleri başarması doğal olarak hükümetin ömrünü uzatacak ve az önce ifade ettiğim durum gerçekleşecek.

Şimdi önceki günkü Meclis oturumunda Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin taktiklerinin uygulamaya geçişini izleme fırsatı bulduk.

CTP, Başbakan Hüseyin Özgürgün ile Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş arasına nifak tohumları ekmek düşüncesi ile "Fiili Başbakan Serdar Denktaş" yakıştırmasını yaptı.

Özgürgün-Denktaş ikilisi tarafından beklenmeyen hamle şimdilik savuşturuldu ancak, bu ağrı verme potansiyeli bulunan sinire yeniden baskı yapılacağını da görmüş oldular. En azından öyle tahmin ediyorum.

Ancak CTP sıraları idrakinde olduğunu düşündüğüm ama her ihtimale karşı ifade etmek istediğim bir şey var. Hükümetin devamı HP'ye yaramayacağını söyledik ya, Hükümetin devamı bir başkanlık yarışı içine girecek olan Cumhuriyetçi Türk Partisi'ne tam tersi bir şekilde yarayacak. Bir başka ifadeyle bu hükümetin devamı CTP'nin yeniden organize olması için bir süre tanıyacak.

Baskın bir seçime hiçbir siyasi parti hazır olmadığı gibi CTP'nin hiç hazır olmadığını CTP'li arkadaşlar benden daha iyi biliyor.

Bu nedenle HP bu hükümetin temeline dinamit koyup en yakın zamanda havaya uçurma arzusu kadar, CTP'nin de bu "aman bu hükümete bir şey olmasın koruyalım kollayalım" yaklaşımı içerisinde olması CTP'nin akıl yoludur.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.