Başkanlık sistemi bize daha çok lazım...

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

A- A A+

Başkanlık sistemi bize daha çok lazım...

Düşünüyorum da, hükümetin ömrü üzerine çok konuşuyoruz son günlerde. Hatta bununla ilgili bahisler bile oynanmaya başladığını tahmin ediyorum.

"Şu olursa hükümet 2 yıl devam eder", "Bir diğer gelişme olursa ise 6 ayı bulmaz hükümet bozulur" diye konuşuyoruz.

Ben dahi hükümetin ömrünün nelere kadir olacağı ile ilgili yazılar yazdığımdan bu düşüncelerden kendimi ayırıyorum.

Bir ülkede eğer 40 yılda 38 hükümet olmuşsa bunları konuşmamak da olmaz tabi.

Yani hükümetin ne yapacağı, hangi politikaları uygulayacağı hangi projeleri hayata geçireceği ile ilgili tek söz söylenmezken, ne kadar süreceği ve ne zaman bozulup yenisinin kurulacağı ya da seçime gidileceğini konuşuyoruz.

Biz bunu konuşurken de hükümet konsantrasyonu hükümet etmek değil, hükümetin ömrünü uzatmak ve çökmesini engellemek oluyor.

Bu dürtü ile koltuklara tutunmaya çalışan bir hükümetten doğru dürüst icraat beklemek de saflık olur.

Sadece bu hükümetten bahsetmiyorum elbette. Gelmiş geçmiş ve hatta gelecek olan hükümetleri kastediyorum.

Türkiye'de ciddi ciddi Başkanlık sistemini konuşmaya başladılar.

Halbuki biz onlardan çok daha evvel bununla ilgili tartışmaları başlatmıştık.

Farklı nedenler ve motivasyonlarla Türkiye'de Başkanlık sistemi gündeme getirilirken, bizim de artık eğer çözüm yakın gelecekte olmayacaksa, Başkanlık sistemini diğerlerinin yanında tek bir motivasyon ve amaç için ciddi ciddi ele almalıyız bence.

Bu da en azından seçimlerin beş yılda bir yapılacak olmasıdır.

Yani bir başka ifadeyle Başkan beş yıl için seçilecek ve beş yıl dolmadan görevden ayrılmayacak. Bu da ona ekibini kurması ve beş yıllık planlar yapma olanağı sağlayacak. Planlayıp deklare ettikleri işleri yapamadıkları takdirde beş yılının sonunda hesap verirler.

Aynı şekilde Meclis de beş yıllığına seçilir. Milletvekillerinin işi denetim ve yasa çıkarmak olur. Hem beş yıllık planlarının Meclis Başkanı ile birlikte yapıp uygulamaya koyarlar, hem de bu meclis "ne zaman yenilenir acaba" diye düşünmezler.

Bu söylediğim anlamda Türkiye'nin Başkanlık sistemine bizim ihtiyaç duyduğumuz kadar duymadığını söylemek yanlış olmaz.

Bence seçim sistemi makyajı, siyasal partiler makyajı ve reform dediğimiz makyajlar yerine artık bunu konuşmak, hatta harekete geçmek zamanıdır.

İşte buradan söylüyorum. Bize Başkanlık sistemi lazım. Hem de Türkiye'den çok.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.