Çok iyi bir atama...

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

A- A A+

Çok iyi bir atama...

Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi'ne yapılan atamayı duyunca gerçekten çok sevindim.

Biraz da neden daha erken yapılmadı diye de aklımdan geçirdim.

Bir sürü makamdaki insanı görevden alıp bir başkasını atarken, Koordinasyon Merkezi Başkanı Makamı boş olduğu halde ataması neden bu kadar gecikti de merak etmedim değil hani.

Çok da önemli değil. Nasılda atandı ve boşluk dolduruldu.

Dostumuz Kudret Akay bu göreve getirildi diye duydum.

Haberi bir yerlerde okumadım, Kudret de Facebook'unda paylaşmadı. Avrupalılar konuşuyorlarken duydum. Anladığım kadarıyla onlar da memnun bu atamadan.

Kudret Akay'ın Avrupa Birliği ile haşır neşir olma durumları yeni değil. Yani Avrupa Birliği ve Kıbrıs Türk halkı ile olan ilişkilerde neyin ne olduğunu en iyi bilenlerin başında geliyor, çünkü uzunca bir dönem Avrupa Birliği ile yürütülen kritik ve pek de normal sayılmayan ilişkilerde AB Bilgi Merkezi'nin başında önemli işler yaptı.

O dönem kendisi ile sıkça yolumuz kesişir, olanı biteni, yazmamak kaydıyla dinlerdim. O zaman da bizim toplumdan ayağını kaydırmak isteyenlerin sayısının çok olduğunu duyardım, bundan sonra da olacağından eminim.

Bu yazıya olumsuz tepkiyi de onlar gösterecek zaten biliyorum.

Minik ama önemli bir örnek.

Bilindiği gibi 9 Mayıs'ta Avrupa Birliği Günü kutlanıyor.

Güney Kıbrıs'taki AB komisyonu temsilciliği Güney'de 9 Mayıs Günü etkinliğini yapar, birkaç gün ya da hafta sonra Kuzey'de bir etkinlik yapardı.

Talat Cumhurbaşkanı iken Kuzey'deki Avrupa Birliği etkinliklerinin sadece o zaman Kudret Akay'ın başında olduğu AB Bilgi Merkezi tarafından yapılmasına ısrarlı olmuş, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da bu tavrı sürdürmüştü.

Bu prensipler ortaya konunca AB Günü gibi aslında basit gibi görünen bir kutlama prensipler üzerine oturtulmuş ve AB Günü Bedesten'de kutlanmış. Bu kutlamaya her ülkede olduğu gibi, ana konuşmacı olarak KKTC Cumhurbaşkanı bulunmuştu.

Şimdilerde AB Bilgi Merkezi, Avrupa Birliği ile olan ilişkilerin farklılaşması nedeniyle, AB Günü yine kutlanıyor ancak konuşmacılar, görüşmeci Özdil Nami, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ve Güney'deki AB komisyonu temsilcisi olmaya başladı. Yani devleti temsilen kimse yok. Neden? Çünkü Güney AB ile ilişkileri de kontrolü altına almış ve Kuzey'e dilediği kadarını damlalıkla vermeyi başarmıştı.

Sanırım Kudret Akay'ın göreve gelmesi ile kontrolden çıkan AB ilişkileri yeniden kontrol altına alınır ve AB ile ilişkiler, AB Koordinasyon Merkezi aracılığı en azından ehveni şer noktaya ulaşır.

Kudret Akay'a yeni görevinde başarı dilerken, atamasını yapan hükümet ortaklarını da kutluyorum.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.