29 Temmuz kritik gün

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

29 Temmuz kritik gün

Kıbrıs Türk tarafının tüm iyi niyeti ve zaman zaman eleştirilere dahi maruz kalabilen yapıcı tutumunun karşısında, Rum Lider Anastasiades'in İstanbul, Yangın ve Güzelyurt ana başlıkları ile hatırlayacağımız olaylar ile dinamitlemeye çalıştığı müzakere süreci devam ediyor. Dünkü liderler görüşmesi sonrasında Cumhurbaşkanı'nın açıklamasına dikkatli bakmak lazım.

Güzelyurt dinamitine bir yanıt içeren açıklaması aynı zamanda sürecin nasıl işleyeceği ile ilgili mesajlar içeriyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı 29 Temmuz'a kadar bütün konuların görüşüleceğini söylüyor ve hangi gün hangi konunun görüşüleceğini de anlatıyor.

Hatta 29 Temmuz günkü liderler görüşmesinde, toprak, güvenlik ve garantiler konusunun konuşulacağı ancak bu görüşmenin bir beyin fırtınası şeklinde olacağının da mutabakata bağlandığını ifade etti. O günkü beyin fırtınası sırasında herhangi bir yüzdelik, yer adı ya da harita görüşülmeyecek.

Buraya kadar tamam. Yani Anastasiades'in Güzelyurt çıkışı bloke edilmiş oldu ve Güzelyurt'un akıbeti en azından 29 Temmuz da dahi görüşülmeyeceği netleşti.

29 Temmuz'a kadar her şey görüşülecek ve Mutabakata varılan ve varılamayan noktalar saptanacak.

Peki 29 Temmuz'dan sonra ne olacak?

Güvenlik ve Garantiler konuşulmadan toprak konusu bitirilmeyeceğine göre ve Güvenlik ile Garantiler 5'li bir konferans ile ancak bir çözüme kavuşturulabileceğine göre 29 Temmuz'dan sonraki aşama, 5'li bir konferanstır.

Cumhurbaşkanı da zaten bunu açıkladı.

Bir başka ifadeyle Kıbrıs meselesinde durum şu:

Hızlandırılmış görüşme sürecinin içindeyiz. Bu süreç 29 Temmuz'a kadar devam edecek. Önümüzde 4 görüşme var. O görüşmelerin de konuları belli.

Yani bir nevi takvim mevcut.

29'undan sonra olacak olanları hissiyatımız çerçevesinde söyleyelim.

29 Temmuz'da son görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTc Cumhurbaşkanlığı önünde bir açıklama yapacak.

Ya bize 5'li konferansın tarihini söyleyecek, ya da en azından Rum Lider ile 5'li konferans yapılması konusunda mutabakata vardıklarını ve önümüzdeki bir kaç gün içinde BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un programına uygun bir şekilde tarihinin açıklanacağını ifade edecek.

Ya da, "Değerli arkadaşlar biz elimizden geleni yaptık. Bütün iyi niyetimiz. Bütün yapıcı yaklaşımlarımız. Bütün çabamıza rağmen Rum liderliği ayak sürümeye ve süreci zora sokacak hamleler yapmaya devam ediyor" benzeri ifadelerle, uluslararası camiaya da bu süreçte nelere maruz bırakıldığını da anlatarak, sürecin yürümediğini resmi olarak açıklayacak.

En azından benim hissiyatım bunu söylüyor.

Yani anlayacağınız bir durağanlıktaymış gibi görünen ve medyada çok yer almayıp heyecansız gibi görünen müzakere süreci bana göre aslında hiç olmadığı kadar hassas, kritik ve heyecanlı bir sürece girmiştir.

29 Temmuz kritik gün.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.