Şahsen tank görmek istemiyorum

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.43

7.57

$

6.82

A- A A+

Şahsen tank görmek istemiyorum

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün bir toplantı düzenlemiş. Toplantıda Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı ve TC Lefkoşa Büyükelçisi hazır bulundu.

Konu Türkiye'deki darbe girişimi, bastırılması ve buradaki yansıması.

Toplantı öğrendiğimiz kadarıyla 1 saat 15 dakika sürmüş ve önümüzdeki hafta kutlayacağımız 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın formatı ile ilgili birtakım düzenlemeler yapılmış.

Öğrendiğimiz kadarıyla 20 Temmuz ile ilgili olarak tüm resepsiyon ve yemekler iptal edilmiş.

Meclis Başkanlığı'nın 19 Temmuz'daki yemek davetiyesi ile 20 Temmuz'daki Cumhurbaşkanlığı resepsiyonu davetiyesi artık geçerliliğini yitirmiş oldu.

Şafak Nöbeti yine yapılacak ancak orada her yıl gerçekleşen konser ve müzikli, eğlenceli aktiviteler iptal edileceği bilgisi geldi.

Kaldı, resmi 20 Temmuz törenleri.

Geçtiğimiz hafta törenlerin ağır askeri envanterin gösterildiği törenler olmaktan çıkarılması ile ilgili bir karar alınmış, ancak bu 20 Temmuz bu tür törenlerin sonuncusu olacağı söylenmişti.

Yani bu yıl 20 Temmuz'da yine askeri varlıklar tören geçitlerinde var olacaktı, gelecek yıllar için bu yapılmayacaktı.

Cumhurbaşkanlığı'ndaki toplantıda bu gündeme geldi mi bilemem. Ya da gündeme geldiyse bir karar alındı mı onu da bilemem.

Tek gelen bilgi 20 Temmuz törenlerinin asgariye indirileceği şeklindeydi.

Sizi bilemem ama son 48 saattir tank görmekten iflahı kesilmiş olan halka yeniden tank, top, tüfek göstermek ne kadar doğru olur diye geçirdim içimden.

İçimden geçirdiğimi yazmak gibi bir de kötü alışkanlığım olduğu için, çağrımdır;

madem ki bundan sonraki 20 Temmuz Törenlerinde tank, top ve tüfek sergilenmeyecek ve son kez bu yıl o formatta tören yapacaksınız, darbe nedeniyle aldığınız tedbirler içerisinde, oraya gelen halkın önüne tank falan çıkarmayın.

Yanlış anlaşılmasın Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili bir meselem yok. Tank, top, tüfek beni hiçbir zaman rahatsız etmedi. Ama son 48 saat yaşananlardan sonra, şahsen görmek istediğim şeyler arasında "Tank" yok.

Eminim benim gibi düşünen insan sayısı çoktur.

Milli Günleri Kutlama Komitesi mi karar verecek buna, yoksa başka bir kurum kuruluş mu bilmiyorum ama bu hassasiyete kulak vermekte fayda var diye düşünürüm.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.