Bu adamlarla aynı sofrada bile bulunduk

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.56

$

6.82

A- A A+

Bu adamlarla aynı sofrada bile bulunduk

Vatan Gazetesi'nin Ankara Temsilcisi dostumuz Murat Çelik'in köşe yazısı aslında bildiğimiz şeylerin tüyler ürpertici detaylarını anlatıyordu.

Evet Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'nın kurumsal kimliği ve yapısı ile ilgili değil ancak peş peşe gelen iki Sivil Savunma Başkanı'nın darbeci, hem de 15 Temmuz Darbe girişiminin en azılı iştirakçi ve uygulayıcıları arasında olmaları gerçekten sıkıntı verici.

İki Komutan'ın (Başkan'ın) aynı karede olduğu bir fotoğraf aradım. 2014 yılında Fatih Yarımbaş'ın görevi Fırat Alakuş'tan devralırken yaptıkları veda ve merhaba ziyaretleri sırasında çekilmiş çok sayıda fotoğraf var arşivlerde.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Başbakan Yardımcısı Bakanlarla çekilmiş fotoğraflar var. Yayınlamayalım dedik. Bugünlerde herkes istim üstünde, "beni niye bu darbecilerle aynı karede göründüğüm fotoğrafı yayınladınız" şeklinde gelebilecek telefonları dinleyebilecek mental durumunda olmadığıma karar verdiğim için yayınlamıyorum.

Ancak bu fotoğraflar şunu net bir şekilde gösteriyor. Bu adamlar bizim içimizdeydi ve bizim Başbakanlığa bağlı bir kurumun başındaydılar.

Sel felaketinde yardımımıza koştu bu darbeciler, yangın çıktı onlar müdahale eden ekiplerin sevk ve idare ettiler.

Bu adamlarla aynı sofrada bile bulunduk.

Türkiye Genel Kurmay Başkanı bir tanesi için "ürkütücü bir adam" ifadesini kullanırken, onun tarafından alıkonduğunu söylüyor, diğer taraftan Ankara'yı darbecilerin elinden kurtaran Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'yı ailesi ile birlikteyken, öldürmek ya da alıkoymak için saldıran timin başındaydı.

Yanlış anlaşılmasın Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ve onun şu anda başında bulunan kişiyi hedef alan bir yazı değil bu.

Öyle bir derdim ve de düşüncem yok asla.

Anlatmak istediğim, şimdilerde; hain, cani, darbeci, cuntacı, şerefsiz, korkak ve benzeri sıfatlarla nitelendirilen bu insanlarla biz son dört yılı birlikte geçirmişiz.

Emirlerine bir sürü sivil insan vermiş, kullanımlarına birçok araç gereç hatta radyo frekansları vermişiz.

Bu imkanları ellerinden alalım da demiyorum. Demem de.

Ama artık Sivil Savunma Teşkilat Bakanlığı'nın zamanla, hazır Türkiye'de de silahlı kuvvetler ve Jandarmada ciddi değişiklikler yapılırken, Sivil Savunma'nın adına uygun bir şekilde sivilleşmesinin artık düşünülmesi gerektiğini söylüyorum.

Bundan sonraki görevleri Özel Kuvvetler Komutanlığı olacak olan Kurmay Albay'ların yönettiği bir yer olmalı mı Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, sorusunun birileri tarafından sorulması gerektiğini düşünürüm.

Şu anda görevde olan komutanı, ya da Başkanı ve özellikle Ankara Kahramanı Zekai Aksakallı Paşa'yı tenzih ediyorum.

Onlara lafım yok.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.