Seviye, Gökçe ve Devlet-i Aliyye'den ricalarım

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Seviye, Gökçe ve Devlet-i Aliyye'den ricalarım

Rum hükümet sözcüleri ve muhalefeti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin seviyesi ile ilgili telaşa kapılıp olmadık açıklamalarla süreci baltalarlarken, bir de bakıyoruz bizim seviye zaten yerle bir olmuş.

Dışişleri Bakanı ile Cumhurbaşkanı birbirinin boğazını sıkıyor, Başbakan bir yanda sert açıklamalar yapıyor, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Dışişleri Bakanı'na normalde diplomatik jargona uymayacak laflar ediyor, Twitter üzerindense Başbakanlık Özel Kalem Müdürü de Cumhurbaşkanı'ndan hesap soruyor.

Seviye ve üslup devletin zirvesine hiç mi hiç yakışmıyor.

Hicap dolu gözlerle okuduklarımız ve de aktarmak zorunda kaldıklarımıza bakalım diyeceğim ama gerek yok.

Ulaş Gökçe birçok yerine katıldığım bir görüş paylaştı Facebook hesabında. İzniyle bir kısmını ben de sizinle paylaşmak isterim.

"Sn. Akıncı solcular kadar sağcıların da Cumhurbaşkanıdır. Beğeniriz, eleştiririz, oy vermeyiz veya veririz fark etmez: Sağ siyasetin söz hakkı, eleştirme özgürlüğü vardır. Eleştirilere bu kadar sert yaklaşırsak ve cepheleşme yaratırsak bu Annan Planı Referandumu'nda olduğu gibi büyük travmalara yol açar. Bir anlaşma ihtimali vardır veya yoktur, referandum olur veya olmaz fark etmez. Son güne kadar cepheleşmeye karşı durmalıyız. Çünkü taraflar birbirlerine karşı sert bir tavra girince dayanışma, birbirini dinleme, etkileşim duruyor ve sığ bir retorik devreye giriyor. Cumhurbaşkanı'na haksızlığa karşı durmalıyız. Cumhurbaşkanı da kendini savunmalıdır. Ama sadece gerektiğinde ve köprüleri atmadan. Hayatımın her döneminde UBP'ye karşı durmuş biri olarak UBP'siz sağlıklı bir anlaşma olabileceğine inanmıyorum."

Diline sağlık Ulaş Gökçe derken, birçoğunun belki de hoşuna gitmeyecek ricalarım olacak.

Sayın Dışişleri Bakanı, lütfen artık bu tartışmayı devam ettirmeyin. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ilgili olan düşünceleriniz zaten herkesin malumudur. Uzun yıllardır da bu düşünceler değişmedi. Bu gibi sözleri heyecanlandırmak istediğiniz, milliyetçi cephe ile yaptığınız kapalı toplantılarda sarf edin ama medya yoluyla değil. Bir de her gazetecinin kışkırtmasına gelmeyin."

Sayın Başbakan, siz hükümetin başısınız. Herkesin sizden beklentisi büyük. Beklentileri arasında, partinizin kurucusu olduğu ile övündüğü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin zirvesinde bu denli yakışıksız üsluplarla medya önünde tartışma yapılmasına izin vermek, hatta parçası olmak, yok. Ne olur buna son verin, verdirin ve bu kritik ortam ele güne karşı vatandaşlarınızın boynunu bükmeyin. Bu arada Özel Kalem Müdürünüzün ve mahiyetinizdeki diğer devlet görevlilerinin sosyal medya paylaşımlarına dikkat etmelerini salık, hatta talimat verin lütfen. Seviyesizlik ve üslupsuzluklara, en tehlikeli şeylerden biri olan hadsizliğin katılmasına izin vermeyin. İstirhamımdır.

Sayın Cumhurbaşkanı, herkes sizin muhatabınızdır. Çünkü siz herkesin Cumhurbaşkanısınız. Devletin başısınız. Dolayısıyla böyle bir ayrım yapma şansınız yok. Bir de konumunuz gereği kimseye cevap yetiştirmek zorunda değilsiniz. Hele hele sözcünüzü görevlendirip bu kadar hiddetli bir açıklama yapıp yangına körükle gitmenize gerek yoktu. Sizin yapacağınız, hükümeti kurmakla görevlendirdiğiniz ve kabinesine onay verdiğiniz Başbakan'ı çağırıp, bu konuları kapalı kapıların ardında konuşmaktı. Bunları gazeteci olarak bilmek isteriz belki ama kamuoyunun bu çirkin tartışmayı bilmesine gerek yoktu. Hele hele bizi masada temsil ederken, muhataplarınızın size Dışişleri Bakanı'nın açıklamalarını işaret etmesine ve bıyık altı gülmelerine hiç ihtiyacınız yok sanırım. Neticede Ulaş Gökçe'nin de dediği gibi çözüm olacaksa, Ertuğruloğlu ve Özgürgün'ü sevenlerin de çözümü olacak. Onların oyları ile yürürlüğe girecek.

Devletimizin büyükleri. Ne olur bu işe bir nokta koyun. Bir gazeteci olarak bu tür kavgalardan beslenirim belki. Siz birbirinize çattıkça biz de yazacağız bunları ve işimizi yapacağız. Ancak sadece bir vatandaş olarak son derece rahatsızım. Eminim yalnız değilim.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.