"Sudan dili yanan, kabloyu üfleyerek yemeli"

loading
27 Eylül, Pazar
£

9.77

8.92

$

7.66

A- A A+

"Sudan dili yanan, kabloyu üfleyerek yemeli"

"Cumhuriyetçi Türk Partisi'ni iktidardan eden adam" olarak CTP çevrelerinde nam salan Hasan Ulaş Altıok'un su konusundaki performansını geçtiğimiz yıl hep birlikte izledik.

Altıok, bilim insanı olarak televizyonlara çıkıp siyaset yaptıkça CTP zemin kaybetti. Hırçın ve zaman zaman hakaretamiz ifadeleri ile CTP'nin yetkili kişilerini dahi küstürüp, partiden soğumalarına neden oldu.

Birlikte mücadele etmek şurada dursun, CTP, Altıok'un gerek Parti Meclisi toplantıları sırasında, gerekse de kamuoyu önünde yaptığı sert ve zaman zaman kırıp döken ifadeleri nedeniyle, kenara çekilip çöküşü seyretmek yoluna giden insanlarla doldu.

Bunları sakın benim tespitlerim olarak algılamayın lütfen. Bunlar Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin her kademesindeki insanların tespitleri ve değerlendirmeleri .

Sonuçta, Altıok'un bilimsel dediği raporları, bilim ile siyasetin birbirine karıştırdığı için muteber olarak kabul edilmedi ve bütün belediyeler su sözleşmesini imzalayarak tartışmaya son noktayı koydu.

Kaybedilen zaman ve akabinde imzalanamayan ekonomik protokolün gecikmesiyle ortaya çıkan gerilim ile sorunlar da cabası.

Neticede su olmayan bir ülkeye suyu getirtmemek için çabalandı durdu.

Şimdi enterkonnekte sistemi ile ilgili sözleşme imzalandı ya, yeniden bir bilim insanına ihtiyaç duyuldu. Bu kişi, bilimsel verileri ideolojik yaklaşımlarla harmanlamakta usta birisi olmalıydı.

El-Sen, kablo ile elektrik temini ya da enterkonnekte sistemi ile ilgili kendisine uygun görüşleri olsa gerek ki, yine aynı arkadaşı görevlendirdi.

Halbuki benim bildiğim, bilim, görüşlerle oluşmaz. Doğrulanmış verilerle, siyasi münazaralardan uzak olması gereken bilimsel gerçekler, hangi zümrenin hoşuna gideceğine bakılmaksızın oluşturulur ve akademi ile literatüre dahil edilir.

Bugün El-Sen'in organize ettiği ve DAÜ Öğretim Görevlisi, Yatırım Değerlendirmesi ve Risk Analizi Uzmanı Yardımcı Doçent Dr. Hasan Ulaş Altıok'un, "Türkiye'den Kablo ile Elektrik Getirilmesi ile KKTC'de Elektrik Üretilmesinin Maliyet ve Risklerinin Karşılaştırmalı Analizi" konulu seminere ben de davet aldım. Hasan Ulaş Altıok'u dinlemeye, fırsat verilirse soru da sormaya gitmek isterdim doğrusu ama daha önce planlanmış başka bir işim olduğu için katılamayacağım fakat Hasan Hoca, önümüzdeki günlerde bol bol televizyonlara çıkıp bu devasa projeyi, aynen su projesi gibi yerle bir etmek için, hiçbir şey olmasa geciktirmek için çalışacak. Onu orada bol bol izleyip dinleyeceğiz.

Derdim, Hasan Hocayı yermek ya da söylediklerini daha söylemeden çürütmek değil; kendisi ''gerçekten bilimsel verilerle mi konuşuyor, yoksa bilimi bir siyasi ajandaya alet mi ediyor'' onu görmektir. Sudaki tavrının devamı niteliğinde bir tutumu mu olacak, yoksa kablo anlaşması ile ilgili bu sefer ciddi, objektif ve bilimsel verilerle insanları mı aydınlatacak, onu merak ediyorum sadece.

Bir de şunu söyleyeyim de, bugün sevgili Asım Akansoy'un Facebook paylaşımını tamamlayıcı ve özellikle önümüzdeki süreçte yenilenecek(!) CTP kadrolarına uyarıcı etkisi olsun:

"Sudan dili yanan, kabloyu üfleyerek yemeli."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.