End Game'e ulaşmışken, 'Game Over' endişesi

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.58

$

6.81

A- A A+

End Game'e ulaşmışken, 'Game Over' endişesi

Mont Pelerin - İsviçre - Kartpostal güzelliğindeki İsviçre'nin Vevey kasabasına tepeden bakan Mont Pelerin'de bölgenin güzelliği kadar güzel şeyler olduğunu söyleyebilmek için ya optimizmin doruklarında olacaksınız ya da lapa lapa yağan karın altında, duyu organlarınız donmuş olacak.

Anlaşmazlık yaşanan konuların tamamlanacağı, sonra toprak ile ilgili kriterlerin müzakere edileceğini bildiğimiz Mont Pelerin'de, bunlar yapılıp, "hatırı sayılır" ilerlemeler kaydedilmiş olduğu kaydedilmesine karşın, bundan sonraki kritik aşama ile ilgili iki tarafta derin anlayış farklılıkları var ya da bir taraf varmış gibi göstermeye çalışıyor.

Rum sözcü ''İlk önce toprak kriterleri haritada nasıl duracak ona bakacağız sonra 5'li konferans tarihi konuşacağız''; Türk tarafı ise ''Haritanın "H"sini ancak 5'li görüşme tarihi netleşince konuşurum'' diyor.

Türk tarafı bunda ısrarcı olmasına karşın, Rumların ısrarcı oldukları konuları sürekli dile getirmeye çalışıp ortamı germemeye dikkat ediyor. Halbuki, tam "kör göze parmak " misali Rum sözcü daha dün canlı yayında bu konuda kati konuştu: "Haritayı görmeden tarih olmaz."

Bu tavrın masanın bir yansıması ya da bu tavrın masaya yansıyıp yansımadığını sorduğumuzda, olumlu söylemler dışında bir yanıt alamıyoruz. O da kibarlıktan ve kritik süreci zarara uğratmamak için olduğunu da biliyoruz.

Peki ''Güney'dekiler bu hassasiyeti neden göstermiyorlar?'' sorusu da meşru bir tartışma konusudur ancak şimdilik konumuz o değil.

Masadan duyduklarımıza göre Anastasiadis, müzakere içinde müzakere yapıyor.

Bir yandan Kıbrıslı Türk müzakere heyeti ve başındaki Mustafa Akıncı ile dişe diş müzakere yaparken, diğer taraftan kendi heyeti içindeki şahinlerle cebelleşiyor.

Bu da süreci zorluyor.

Aynı arkadaşlar Rum medyasını da amaca hizmet eden hizmete özel bilgilerle donatınca da, "tango için gerekli olan ikinci kişinin bir türlü dansa kalkamadığı" bir durum ortaya çıkıyor.

Neticede, "Ya had ya da bat" diyerek düştüğümüz Mont Pelerin'deki kalışımız gün itibarı ile son 48 saatine girmiş bulunuyor.

Hatta içinde bulunduğumuz 24 saat hepsinden kritik.

Bu günün sonunda elle tutulur bir ilerleme ve Mont Pelerin Zirvesi'nin planlanmış son aşamasına geçiş yaşanmazsa, son gün için umutlar iyice azalacak.

Hele hele masanın karşısında çözümü elde etmekten çok, medya yolu ile hem kamuoyunu manipüle edip, liderini baskı altında tutup kontrol etmek üzere çaba harcamaya programlanmış bir ekip varken sürece yazık olacak gibi geliyor.

New York's End Game diye adı konan ancak son adımın atılma aşamasına geçilememiş Kıbrıs müzakereleri, tam anlamıyla End Game'e gelmişken, Game Over olmasın diye kaygılıyız.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.