Akıncı'yı yalanlamak yerine Tsipras'ı yalanlasanıza

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

A- A A+

Akıncı'yı yalanlamak yerine Tsipras'ı yalanlasanıza

Mont Pèlerin Zirvesi geçtiğimiz hafta Anastasiadis'in iştişare ihtiyacı nedeniyle bir haftalık bir ara vermek durumunda kalıp, hepimiz güneşli Lefkoşa'ya dönmüştük ya, ikinci safhası başladı ve yine kalkıp soğuk Vevey'de toplandık. Evet hava geçen haftaki kadar soğuk değil ancak sıcaklık derecesini düşüren başka bir şey var.

Anlatayım…

Anastasiadis, Atina ziyareti sırasında, Yunan Başbakan Alexis Tsipras ile görüştükten sonra 'Kravatsız Başbakan'dan gelen demeç sertti. Sert olmasının yanı sıra yanlıştı ve Kıbrıs Türk tarafı ile Kıbrıs Rum tarafının BM huzurunda mutabık kaldığı modalitenin de tam anlamıyla dışındaydı.

Tsipras, 5'li zirveye garantilerin kalkması ve Türk askerinin tümünün adadan çıkması şartıyla gelebileceklerini ifade eden bir açıklama yaparak, aslında 5'li görüşmede konuşulup anlaşmaya başlanması beklenen konuları peşin birer ön şart olarak öne sürmüş ve bir anlamda müzakereye yer bırakmamış oldu. Üstüne üstlük bunu Anastasiadis'in yanında durarak, onun da hafif hafif kafa sallamasıyla yaptı.

Tabiî Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun altında kalmadı ve önceki akşam buraya gelmek üzere Ercan'dan ayrılıp İstanbul'a geçecekken yaptığı açıklamada, bu açıklamayı ve bunun Rum resmi medyasında yayılış şeklini, Tsipras'ı pek değil; Rum propaganda makinesinin başındaki Sözcü Hristodulidis'i dolaylı olarak işaret edercesine, "Bu çerçevede samimiyetle belirtmem gerekir ki, bu bir haftalık arada, Kıbrıs Rum tarafı ile Yunanistan'dan gelen haberler bende, maalesef 20 Kasım sabahı karşılaşacağımız tutumla ilgili endişeler yaratmış bulunmaktadır...

5'li konferansa sadece güvenlik ve garanti konularını bırakmayı ve üstelik, daha konferans toplanmadan şimdiden arzu ettikleri sonucun peşinen kabul edilmesini beklemektedirler.

Böyle bir müzakere süreci olmaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı'nın, konuşmasında isim vermeden alıntıladığı "Toprakta anlaşsak bile 5'liye gideceğimiz garanti değil" sözü de Sözcü Hristodulidis'e ait bu arada.

İşte Tsipras'ın sözlerinin arkasından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın koyduğu net tavır, Mont Pelerin'de hava sıcaklığını bayağı bir düşürdü. Kıbrıs Rum tarafı kıvranıyor, anladığımız kadarıyla Birleşmiş Milletler de bu bir haftalık arada gelen ve mutabakata varılmış modalite dışında dolanan açıklamalardan hiç hoşnut değil.

Akıncı'nın sert sözleri, Rum tarafının "ama biz böyle demek istememiştik" şeklindeki serzenişleri ve yanlış ifadeleri kullanan Yunan Başbakanı'nı değil de KKTC Cumhurbaşkanı'na medya aracılığı ile yanıt yetiştirme çalışmaları yapan Rum heyetinde bu soğukta bile soğuk duş etkisi yarattığını anlıyoruz.

Neticede Akıncı'nın sert ve haklı ifadeleri, bugün başlayacak ve 48 saat sürmesi beklenen zirveye damgasını vuracak cinsten.

Bu arada haritalar havada uçuşmaya başladı bile. Politis gazetesi, Annan Planı'ndaki bir haritayı yayınlayarak, şenlikleri başlattı sanırım. Maksat, masaya oturmadan, bu masayı kontrol atına almak, 5'li masa daha kurulmadan, oradan çıkacak kararları önceden yazmak.

Bu kadarı da olmaz…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.