Facebookokrasi ve 120 TL cimriliği

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Facebookokrasi ve 120 TL cimriliği

Klaveyenin başına geçen seçilmişlere küfür ettiği, icraatları alay varı bir şekilde karaladığı, kişilikleri aşağıladığı bir rejim oluşmuş ülkede.

Halk önce geleneksel olarak sandığa gider, bir parlamento oluşturulur, içinden bir hükümet çıkmasına yeşil ışık yakar. Sonra da klavyenin başına geçip, öğrenmeden, araştırmadan bilgi kirliliği yaratarak yorum yapar, aşağılar, tanımadığını söyler, provokasyon yapar, büyük düşünür edasıyla ahkam keser, hatta küfür eder. Bu olsa olsa yeni bir yönetim biçimidir, yeni bir ideolojidir bence. Adını da facebookokrasi koymayı uygun buluyorum.

Dün akşam Serdar Denktaş aralarında benim de bulunduğum bir grup gazeteci ile makamında sohbet ederken, sendikalara yaptığı öneriyi paylaştı.

4 Bin TL ve üzeri maaş alan memurlardan yüzde 3'lük bir kesinti, bu yıl memur maaşlarına 0 artış ve çokça lafı edilen Mercedes planını da iptal ederek oluşturacağı kaynak ile, yolların AB normlarına getirmek için bir öneri yapmış. Sendikalar buna ilk etapta sessiz kalmış, KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise öneriyi tüm bakanların altında imzası bulunan bir öneri haline getirilmesi ve kendilerine verilmesini istemiş.

"AB Normları" ifadesi ve öyle herkesin bol keseden kullandığı ancak içinin boş olduğunu bildiğimiz ifadelerden değil. Avrupa birliği KKTC'de yol güvenliği ile bir rapor hazırlamış ve 125 noktanın son derece tehlikeli olduğunu tespit edip çözüm önerilerini ortaya koymuş.

Rapor Serdar Dektaş'ta var, bize de gösterdi.

Normal akıl, toplumsal olarak içimizin yandığı bir olay karşısında insanların toplumsal olarak harekete geçmesi ve ülkenin ölüm noktalarının düzenlenmesi için hep birlikte ellerini taşın altına koyması önerisinin alkışlarla karşılanmasını emreder.

Ahmet Uzun'un maliye bakanlığı döneminde elektrik sıkıntısını gidermek için faturalara eklediği "santral katkı payı" ile elektrik santrallerinin satın alındığını hatırlayanlar, bunun da öyle bir toplumsal seferberlik olarak tasarlanıp önerdiğini anlayabilecek kapasitede.

Ancak anladıkları halde, "Bizim cebimize dokunmayın, isteyen istediği kavşakta ölsün" moduna geçildi bile "facebookokrasi" platformlarında.

4 Bin TL alan bir memurdan bir yıl süre ile yapılacak aylık kesintinin 120 TL gibi komik bir para olacağı hesaba katıldığında, facebook çığırtkanlarının durumunun ne kadar vahim olduğunu görüyoruz.

Bir başka görüşe göre ise, yolları sadece devlet memurları kullanmıyor o yüzden bu yollardaki ölüm noktalarının düzenlenmesi için sadece memurlardan fedakârlık istenmesi doğru değil. Evet, doğru. Yolları özel sektör çalışanları da kullanıyor. Ancak yıllardır, okul, hastane yol, sosyal güvenlik gibi özel sektör çalışanlarının da vergileri ile devletin vermesi gereken hizmetlerin aksaması ve kaynakların sadece devlet memurlarının maaşları için kullanılmasına özel sektör çalışanları ses çıkarmamışsa, bir yıl süre ile 120 TL'lik kesintilere böyle bir seferberlik için kamu kesimi ses çıkarmayıversin bir zahmet. Bu vergilere birilerinin diline doladığı Seyrüsefer Vergisi de dahildir. Onunda yıllardır maaşlara gittiğini bilmeyen mi var?

Mercedesler konusunu diline dolayanlar oldu. Denktaş onu da paketin içine kattı. Henüz alıp parasını ödemediği Mercedeslerden de vazgeçmiş ve yolların AB raporuna göre düzenlenmesi için karar vermiş durumda.

Ben özel sektör çalışanıyım. Açılacak hesaba bir yıl süreyle her ay 120 TL yatırmaya hazırım.

İngiliz'in bir lafı var. "Put your Money where your mouth is"

Hadi bakalım... Öyle eylem yapmakla olmuyor.

Cimrilik yapmayın. Sadece 120 TL...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.