Kıvırmaca olmasın lütfen...

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.51

7.66

$

6.75

A- A A+

Kıvırmaca olmasın lütfen...

"Katkısı olacaksa katılmaya hazırız" ne demek?

12 Ocak'ta Cenevre'de gerçekleşecek ve güvenlik ile garantilerin konuşulacağı 5'li zirveye İngiltere Başbakanı Theresa May'in katılıp katılmayacağı ile kesin bir ifade kullanmamasını garipsedim doğrusu.

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin üç garantöründen biri olan Britanya'nın "katkısı olacaksa katılmaya hazırız" demesi, ameliyat için hazırlanan hasta için cerrahın, katkısı olacaksa ameliyata girmeye hazırım demesine benziyor.

İngiltere'nin katılmaması, 5'li zirvenin 5'li zirve olmaktan çıkması ve güvenlik ile garantiler başlığının konuşulmaması anlamına gelmez mi?

Şimdi burada sormamız gereken sorular şunlar:

İngiltere, yan mı çiziyor?

Her fırsatta çözüme en büyük desteğini verdiğini söyleyen ve bu uğurda, egemen üs toprağının neredeyse yarısını feda edebileceğini söyleyen İngiltere, zaten Erdoğan'ın "katılacağım" açıklamasından sonra seviyeden bahsederek kesin bir katılım işareti vermemişti, şimdi ise "katkısı olacaksa" diyor.

Ya da bir soru daha…

İngiltere, Rumların yaratmaya çalıştığı 5'li ile çoklu arasında karmaşa üzerinden kurmaya çalıştığı baskıyı mı göze alamıyor?

Öyle ya, Rum tarafı, elinden gelse Cenevre Konferansı'na, AB, BM Güvenlik Konseyi, Rusya, Çin'in yanı sıra, Guatemala, Papua Yeni Gine, Faroe Adaları, Sri Lanka ve Burkina Faso'yu da davet edecek. Bu karmaşa içerisinde Bayan May'in tedirginliğini de bir noktada anlayışla karşılamak lazım herhalde.

Kravatsız devrimci, Alexis Tsipras'tan hala ses yok.

Bu da Bayan May'in bu konuda kesin bir şey söylemesine engel teşkil ediyor olabilir.

Kadıncağız, "Yahu bunların Anavatanlarından biri hala gidip gitmeyeceğini söylememişken, ben niye atılıp kapılayım da rezil olayım?" diye düşünüyor olması ihtimaller arasında olamaz mı?

Gözünü sevdiğimin Türkiyesi.

Delikanlı gibi "Ön şartsız ve koşulsuz varım" dedi, "hem de öyle bakan çakan, daimi temsilci, Büyükelçi falan değil; en yetkili adamı gönderiyoruz,

ne olacaksa orada olsun bitsin" diye de devam eder gibi bir yaklaşımla Cenevre Konferansı'nı ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor.

Ben tabi hala Tsipras'a takmış vaziyetteyim.

Zaten Mont Epelerin II'de bir taraflarımız donarak, Tsipras'ın 5'li zirveye teşrif edip etmeyeceği ile ilgili krizin aşılmasını beklerken takmaya başlamıştım.

Christmas hindisi bittikten ve Noel ağaçları da kutulara kapatıldıktan sonra, Bayan May ile Bay Tsipras'i Cenevre'de bekliyor olacağız.

Kıvırmaca olmasın.

Biliyorum pek sevmezsiniz ama Erdoğan gibi olun biraz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.