"Bu adamı artık görmek istemiyorum"

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

"Bu adamı artık görmek istemiyorum"

Cenevre - Yok yok benimle ilgili bir şey değil bu.

Bunlar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, Yunan Dışişleri Bakanı Koçias için sarf ettiğini öğrendiğim sözleridir.

Koçias'ın, Uluslararası Kıbrıs Konferansı olarak adlandırılan, bizim jargonla 5'li Zirve dediğimiz masada ortaya koyduğu ve uluslararası camiayı sinirden deli eden tavırları sadece çiçeği burnunda Genel Sekreter'i çileden çıkarmamış anlaşılan, Rumlar da ateş püskürüyor anavatanları Yunanistan'ın Hariciye Nazırı'na.

Toplantıda İngiliz Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un zaten ne tarafa doğru taradığını kimsenin anlamadığı saçlarını yolmasına neden olan hadsizlik, aslında bir ittifaka neden olduğunun farkına sonradan vardı. Ya da daha varamadı. Rumlar, Kıbrıslı Türkler, İngilizler, Türkiye, BM, hatta AB bir tarafta; Yunanistan bir tarafta kaldı. "Hadsizlikten Doğan İttifak" bile denebilir zorlarsak.

Guterres tam başlıkta kullandığım ifadeleri mi kullandı yoksa o anlama gelen bir şey mi söyledi bilemem ama öğrendiğim kadarıyla, teknik heyetler düzeyinde 18 Ocak'ta başlayacak Beşli Kıbrıs Konferansı'nın ikinci safhasından başarı çıkması halinde, Dışişleri Bakanları kısmını pas geçmeyi istediği bile söyleniyor.

Yani teknik heyetlerden sonra bir bir mutabakata varılması durumunda "Dışişleri Bakanları toplantısı yerine doğrudan Başbakanlar toplansın da bu işi bitirelim" fikri, sırf Koçias'ın hadsizlikleri nedeniyle ağır basmış durumda.

Teknik Heyetler Toplantısı'nın nerede olacağı konusunda henüz bir netlik yok ancak kulislerde konuşulana göre, bir bakarsınız, Cenevre değil de bu düğüm Zürih'te çözülmeye çalışılacak. Onun nedeni ise sözü edilen tarihlerde, bonkör İsviçre'nin bu sefer Çin Başbakanı'na ev sahipliği yapacağıdır. Tabiî bir başka söylenti ise teknik heyetlerin Mont Pelerin'de buluşabileceğidir ancak bu fikir her nedense bana çok uğurlu gelmiyor. Belki Mont Pelerin II hayal kırıklığının ağzımda bıraktığı acımtırak tattan olabilir.

Bir de başka bir noktaya da değinip geçeyim ve Cenevre'deki odamda dağınık durumdaki eşyalarımı bavuluma 'nasıl' sığdıracağıma çalışayım.

'Beşli mi olacak, çoklu mu olacak? Kıbrıs Cumhuriyeti'ni kim temsil edecek?' Saçma tartışmaları yaşanırken, Mustafa Akıncı'nin kartında "His Excellency Mustafa Akıncı" yazarken; Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dünyaca tanınmış, BM'de koltuğa sahip, AB Dönem Başkanı olan ya da olacak Anastasiadis'in önündeki kartta da yine "His Excellency Nicos Anastasiades" ibaresi vardı.

Neyse eve dönüyorum. Bol bol konuşuruz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.